Blue Mountain Kahvesi, Özellikleri, Fiyatları

0
86
Blue Mountain kahvesi

Blue Mountain kahvesi, yalnızca Jamaika’da yetişen özel bir kahve türü olarak biliniyor. Kahveye ismini verense yetiştiği yerin adı olan Blue Mountain dağı. Pek çok insanın Jamaika Blue Mountain olarak bildiği bu kahve, fiyatı ile de oldukça ilgi çekiyor. Çünkü bu tür,  kahve dünyasının en zor bulunan ürünlerinden biri. Pek çok etkenin bir araya gelmesi ile ünlenen bu kahve, aynı zamanda Türkiye’de de satın alınabiliyor. Peki, bu kahveyi bu kadar özel kılan şey nedir? Gelin, birlikte öğrenelim…

blue mountain kahvesi

Blue Mountain kahvesi, yalnızca Jamaika’da yetişiyor. Bir diğer etken ise yetiştiği yer. Zira adı Blue Mountain olan ve 2300 metre yüksekliğine erişen dağ, bu kahvenin de vatanı haline gelmiş durumda. Dağın dik yamaçlarında zor şartlarda yetiştirilen, yüksek asidite ve yoğun yağ aroması içeren bu kahve, diğer yandan oldukça az miktarda elde ediliyor. Üstelik elde edilen hasadın çoğuna Japonya talip. Hâl böyle olunca da Blue Mountain pahalı, çok bilinen ve az bulunan bir kahve olarak dikkat çekiyor.

Japonların Blue Mountain Kahve Takıntısı

Jamaika’nın Blue Mountain adlı dağının dik yamaçları boyunca, yerden 1600 metre yüksekliğine kadar yetişen kahve ağaçları, Blue Mountain kahvesini dünya ile buluşturuyor. Japonya’nın ithalatında açık ara önde olduğu bu içimi keyifli kahve, aynı zamanda Blue Mountain Likörü için de ham madde olarak kullanılıyor.

Her yıl binlerce ton üretilen Blue Mountain kahvesi, Japonların Blue Mountain kahve takıntısı nedeni ile oldukça az miktarlarda bulunuyor. Zaten kısıtlı olan üretimin %90’ını satın alan ve ithal eden Japonya, dünya pazarına yalnızca %10 oranında kahve çekirdeği bırakıyor. Bu durum da Blue Mountain adlı kahvenin üretimi açısından, gelen talebi karşılamada zorluk yaşanmasına neden oluyor. Bildiğimiz gibi ürünün türü her ne olursa olsun, arz talebi karşılamıyorsa, fiyatların yükselmesi normal.

blue-mountain-kahve-fiyatlari

Blue Mountain Kahve Fiyatları

Jamaika 1728 yılından bu yana Blue Mountain kahvesi üretimi ve ihracatı konusunda çok fazla yol kat etti. Bir kahve fidesi ile başlayan yolculuk, bugün dünyanın en pahalı kahve çekirdeklerinden birinin isim yapmasında ve bulunduğu dağın adı ile anılmasında yeterli oldu bile. Ancak, bugünlerde fiyatı ile de sıkça konuşulan Blue Mountain, nereden bakarsanız bakın, adeta cep yakıyor. Zira Blue Mountain kahve fiyatları, kilo başına ortalama 2500 ilâ 4.000 TL gibi rakamlara satılıyor. Kısacası, Blue Mountain kahvesi nedir dersek, akla gelen üç temel nokta, yetiştiği dağın yamaçlarında bolca yağış alan kahve ağacı, tropik yağmurlar ve de Japonya faktörü olacaktır.