Coffee Matcha Latte Nedir? Nasıl Yapılır?

0
101
Coffee Matcha Latte

Kahve çeşitlerini tanımaya ve birbirinden özel kahve türlerinden birini daha öğrenmeye ne dersiniz? Bu doğrultuda Japonya’da doğan ve dünyaya yayılan enfes bir tadın, kahve ile buluşmasından esinlendik. Üstelik bu defa yalnızca bir kahve değil, yeşil yapraklı bir çay ile birleşen, buz ile bezenen, soğuk mu soğuk bir tarifle geliyoruz. Söz konusu tarifin adı Matcha Latte. Matcha Latte, aslına bakarsanız Japonya’da yetişen, hiçbir ısıl işlem içermeden hazırlanan farklı bir çay tarifi. Ancak, kahve ile birleştiğinde ve Coffee Matcha Latte olduğunda, işler tamamen değişiyor. Peki, Matcha latte nedir? Nasıl yapılır?

Coffee Matcha Latte Nasıl Yapılır?

Japonlar için baskın tatlar, damak zevklerinin bir parçasıdır. Bu konuda Çinliler ile özdeşleşmiş olan bir çeşit yeşil çay olan Matcha çayı, Japonya’ya ilham vermiş. Isıl işlem görmeden, incecik çekilerek toz haline getirilen Matcha Çayı, smoothie kıvamında hazırlanmak sureti ile servis edilebiliyor. Hatta öyle ki, bu çaya Matcha Latte adı veriliyor. Söz konusu tarife kahve ekleyen ve Coffee Matcha Latte oluşturanlar ise bu işi gerçekten iyi biliyorlar.

Matcha Latte Tarifi

Japonların sağlıklı beslenme konusunda ne kadar ileri düşünceli olduğunu herkes bilir. Sabah kahvaltısında turp, kuru fasulye vb. gıdaları tüketebilen Japonlar, gün içerisinde de zinde kalmak ve sağlıklarını korumak adına pek çok yöntem kullanıyorlar. Bu yöntemlerden biri de Matcha çayı tüketmek.

Tarifi her nasıl olursa olsun, Matcha Latte olarak adlandırılan bu beslenme, zengin antioksidan özelliği ile sizleri baştan yaratmak adına yaratılmış. Metabolizmayı hızlandırmak ve enerji ihtiyacını karşılamak için oluşturulan bu tarif, kahvenin verdiği zindelik ve enerji ile birleştiğinde ise duble katkı sağlıyor.

Coffee matcha latte

Düşük kalori, yüksek protein, lezzet, kahve aroması, soğuk bir mix ve çok daha fazlası. Tüm bu özellikler, Coffee Matcha Latte için adından söz ederken bahsi geçen özelliklerden ibaret. Üstelik bu kahveyi yapmak için uzman olmanıza gerek yok. Bir yandan espressonuzu pişirirken, diğer yandan aşağıda yer alan malzemeleri hazırlayın ve sonrasında vereceğimiz tarifi hazırlamaya başlayın.

Matcha Latte yapmak için gereken malzemeler:

 • Double Shot Espresso (Tarif için tıklayın: Espresso Tarifi)
 • 1,5 Yemek kaşığı matcha çayı
 • 2 yemek kaşığı bal
 • Bir tutam vanilya
 • 0,10 L sıcak su
 • 0,40 L sıcak süt

Tercihinize bağlı olarak, sütü badem sütü olarak kullanabilir ve tarifi vegan tarife çevirebilirsiniz. Bu sayede çölyak hastaları için de uygulanabilen bir tarif elde etmiş olursunuz.

Coffee Matcha Latte Tarifinin Yapılışı

 • Coffee Matcha Latte tarifi yapabilmek adına, uygulamaya sıcak suyu derin bir kaba alarak başlamalısınız. Bu işlemi sağlarken, suyun kaynama derecesine ulaşmamasına özen gösteriniz. Zira Matcha çayı, belirli bir ısıdan sonra antioksidan özelliğini kaybedebilir.
 • Suyun içerisine Matcha çayını ilave edin ve bir çırpıcı ile iyice karıştırın.
 • Köpürene kadar karıştırdığınız su ve çaya, ılık sütünüzü ilave edin.
 • Hemen ardından bal ekleyin ve çırpmaya devam edin.
 • Öte yandan yaptığınız ve soğuttuğunuz double espressoyu, Matcha Lattenin içerisine yavaşça ekleyin.
 • Üzerine 2 adet küp buz ilave edin.
 • Coffee Matcha Latte içeceğiniz hazır. Afiyet Olsun!