En İyi Kahve Nasıl Alınır?

0
92
en iyi kahve nasıl alınır

Kahve müdavimleri için iyi kahve çekirdeğini seçmek, lezzetin keyfine varabilmek için oldukça önemli bir noktayı oluşturuyor. O halde “En iyi kahve nasıl alınır?” , “Nelere dikkat etmek gerekir?” hepsini anlatıyoruz!

İyi Kahvenin Özellikleri – En İyi Kahve Nasıl Alınır?

İyi bir kahve almak istiyorsak, öncelikle iyi kahvenin özellikleri konusunda bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Kahve alırken, içim kalitesi ve içiminden hoşlandığınız kahve tarzı da oldukça önemli. Zira üç farklı konseptte kavrulan ve birbirinden farklı aromalara sahip, üç farklı kahve olduğunu biliyoruz. Bunlar sırası ile hafif kavrulmuş, orta kavrulmuş ve koyu kavrulmuş kahve çekirdekleri. Satın alacağınız kahveden beklentinizi de belirleyen bu kavrulma çeşitleri, bir kahveden istediğiniz aromayı belirleyen temel işlemler. Peki, hangi kahve kavrulma işlemi, ne anlama geliyor?

iyi kahve nasıl alınır

Hafif Kavrulmuş Kahve

Hafif kavrulmuş diğer iki türevine kıyasla, daha düşük kavurma derecesi ile pişirilen ve renk olarak da orta ve koyu kavrulmuş kahveye kıyasla daha açık kahverengi olarak görünen kahveler, asit oranı yüksek, hassas ve yumuşak içimli kahvelerdir.

 

Orta Kavrulmuş Kahve – En İyi Kahve Nasıl Alınır?

Medium veya orta kavrulmuş olarak bilinen kahve, hafif kavrulan ve tek çatlatma usulü pişirilen kahveden daha fazla pişirilmiş, koyu kavrulmuş kahveden ise daha az pişirilmiş kahve türüdür. Koyuya çalan kahverengi durumdadırlar ve yağ oranları daha yüksektir. Asiditesi orta, yağı orta, aroması belirgin ve tadı dengelidir.

 

Koyu Kavrulmuş Kahve

Koyu kahverengi olan, çifte kavrulmuş da denilen ve iki defa çatlatma uygulayarak pişirilen kahve, koyu kavrulmuş kahve olarak lanse edilir. Dış yüzeyi oldukça parlaktır ve asiditesi oldukça düşüktür. Espresso için en yaygın olarak tercih edilen kahve çekirdekleridir.

 

Kahve Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

En iyi kahve çekirdekleri, taze hasattan elde edilen ve doğru kurutma tekniklerine tabi tutulan kahve çekirdekleridir. Bu çekirdekler, henüz taze iken kavrulmalı ve sonrasında da satışa çıkarılmalıdır. Kahvenin içim keyfi ve kavrulma tipi tamamen kişiye özel damak tadına bağlı olmakla birlikte, taze olmayan kahve çekirdeklerinden elde edilen hiçbir kahve, tat olarak sizi memnun etmeyecektir. Zira bayat kahve çekirdeklerinin yaratmış olduğu yoğun asit salınımı ve yine damakta bıraktığı acı tatlar, kahveden keyif almanızı engelleyecek temel faktörler arasında yer alırlar. Okside olan kahve, tüketilmemelidir. Bu sebeple iyi kahve çekirdeği alırken, hangi ülkenin mahsulü olduğuna, taze olmasına, nasıl kavrulduğuna dikkat etmekte ve kendinize göre bir seçim yapmakta fayda var.

Düşündük ki, “Brezilya Kahvesi Özellikleri, Çeşitleri, Tadı” , “Blue Mountain Kahvesi, Özellikleri, Fiyatları”

yazılarımız dikkatinizi çeke bilir 🙂