Bağışıklık Güçlendiren Meyve ve Sebzeler Nelerdir?

0
51
meyve sebze

İnsan vücudu, virüsler, bakteriler, enfeksiyonlar ve diğer etkenlere karşı birçok farklı savunma sistemine sahiptir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için tüm mekanizmaların etkili bir şekilde çalışması gereklidir. Hastalıklara karşı vücudun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemi her zaman dirençli olmalıdır. Bu sistemi güçlendirmenin yolları ise yediğimiz besinlerden geçmektedir. İşte günlük hayatınızda tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebileceğiniz 9 besin.

Turunçgiller

C vitamini açısından oldukça faydalı olan turunçgiller, nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi birçok mevsimsel hastalığın tedavisinde etkin rol oynar. Düzenli olarak C vitamini tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı direnç kazanmanızı sağlar. C vitamini insan vücudunda depolanamadığından günlük beslenme rutininizde mutlaka olmalıdır. En bilinen turunçgiller şunlardır;

  • Portakal
  • Mandalina
  • Greyfurt
  • Limon

Brokoli

Brokoli içerdiği zengin vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda lif ve antioksidan bakımından da zengin olması brokoliyi iyi bir vücut yakıtı haline getiriyor. Brokolide dikkat edilmesi gerekilen nokta vitamin ve mineral değerini kaybetmeden pişirmektir. Bu sebeple brokoliyi olabildiğince az veya buharda pişirerek tüketmeniz oldukça önemlidir.

Zencefil

Zencefil uzun yıllardır tüketilen ve faydaları saymakla bitmeyecek bitkilerden birisidir. Genellikle toz baharat olarak veya küçük parçalar halinde tüketilebilir. Soğuk algınlığı ve öksürük için ilaçların yanında tüketilebilir. Boğaz ağrısında için çay formunda tüketilerek boğazların rahatlamasına yardımcı olur.

Kırmızı Biber

Vitamin deposu olarak kabul edilen kırmızı biberin içerisinde, pek çok turunçgilden fazla C vitamini bulunur. Aynı zamanda içerdiği beta karoten sayesinde vücudun direnç kazanmasına katkı sağlar.

Yoğurt

Ev yapımı ve doğal olduğu takdirde yoğurdun birçok faydası bulunmaktadır. İçerdiği aktif kültürler sayesinde hastalıklara karşı bağışıklık sistemimizi uyarıcı etkiye sahiptir.

Çekirdek

İçerisinde zengin vitamin ve mineral değerlerine sahip olan ay çekirdeği, bağışıklık sisteminin doğru ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Ispanak

Ispanak, antioksidan, vitamin ve beta karoten bakımından oldukça zengindir. Aynı brokoli gibi ıspanak da az pişirilmeli veya pişirilmeden tüketilmelidir.

Sarımsak

Hem yemeklere lezzet katması hem de bağışıklı güçlendirici etkisi sebebiyle sarımsak, mutfakta en çok kullanılan besinlerin başında gelir.

Kivi

Vitamin değeri açısından en zengin meyvelerin başında kivi gelir. Potasyum, K ve C vitaminleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak, vücudun hastalıklardan zarar görmesine karşı oldukça etkin bir rol oynar. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz besinleri tüketerek, vücudumuzu daha sağlıklı bir hale getirebiliriz. Taze meyve ve sebze konusunda adından sıklıkla söz ettiren Taze Dünya’nın ürünlerini tüketerek güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilirsiniz.