İspanyol Latte Nedir? Nasıl Yapılır?

0
119
ispanyol latte

Bizlerin İspanyol Latte olarak bildiği ve içimi ile adeta mest eden kahve, İspanyolcada Cafe Con Leche olarak adlandırılıyor. Üstelik bildiğiniz tüm latte türevlerinin aksine, bu latte birbirinden baskın tatların bir araya geldiği ve inek sütünün kullanılmadığı bir lezzet. Peki, bu latteyi diğerlerinden farklı kılan özelliği ne? İspanyol latte nedir? Nasıl yapılır? İşte tüm özellikleri ile Cafe Con Leche ve benzersiz tarifi.

 

İspanyol Latte (Cafe Con Leche) Nedir?

Cafe Con Leche vegan ve vejetaryen olarak yaşamlarını sürdüren bireylerin gönül rahatlığı ile tüketebileceği birbirinden farklı varyasyonlara sahip. Bilinen en klasik tarifi ile latte, badem sütü ile yapılabilmektedir. Cafe Con Leche, aynı zamanda Çölyak hastaları için de bulunmaz bir nimet. Zira içerisinde eser oranda çikolata ve badem sütü bulunmasına karşın, glüten içermemesi sebebi ile çölyak hastaları için de özel tarifler mevcut.

ispanyol-latte-nedir-nasil-yapilir

Özellikleri

Bu latte, özellik itibari ile temelde diğer latte türevlerinden ayrılıyor. İçerikler, isteğe bağlı olarak değişebiliyor, çıkarılabiliyor veya farklı içerikler eklenerek tarif farklı varyasyonlar halinde uygulanabiliyor. Tahıl, soya sütü, badem sütü gibi ürünler, İspanyol latte özellikleri arasında yer alıyor. Mocha tarzını yansıtan benzerlikler sunan İspanyol latte, aynı zamanda kültürel benzerlikleri sebebi ile Meksika tarzını da yansıtabiliyor. Tarif için olmazsa olmazlar arasında yer alan detaylar ise büyük bir kupa, tarçın, iyi köpürtülmüş badem/soya sütü ve bir miktar çikolata.

 

İspanyol Latte Nasıl Yapılır?

Öncelikle, Cafe Con Leche edinmek için klâsik latte yöntemlerini bir kenara bırakmadan uygulamaya koyulalım.

  • 1 fincan sert kahve
  • 1 çorba kaşığı çikolata şurubu/sosu
  • 1 tatlı kaşığı portakal ekstratı veya kabuğu
  • Çay kaşığının 1/4’ü kadar tarçın
  • ¾ fincan badem sütü
  • Üzeri için köpürtülmüş, krema kıvamında badem veya soya sütü

 

Yapılışı: Orijinal tarife sadık kalarak, bu malzemeleri bir araya getirmeye başlayalım. Öncelikle, büyük bir metal kapta daha önce pişirdiğiniz sert kahveyi, çikolata şurubunu, tarçını ve portakal ekstratını çırpın. Bu karışımı, kupanızın alt tabanına sonuna kadar doldurun. Bu işlem bittikten sonra, sütü köpürtene dek ısıtın. Buharla ısıttığınız badem sütünü, kahvenize yavaşça ilave edin. Bu aşamadan sonra, bolca köpürterek krema kıvamına gelen tepe sosunu kahvenizin üst kısmına iliştirin. Bu sayede tarifi başarı ile tamamlamış olacaksınız.

Bu yazılar da dikkatinizi çeke bilir 🙂

Coffee Matcha Latte Nedir? Nasıl Yapılır?

İtalya’dan Bir Lezzet Affogato Nedir? Nasıl Yapılır?

Piccolo Latte Nedir? Nasıl Yapılır?