Filtre Kahve Nedir, Nasıl Yapılır? Filtre Kahve Çeşitleri

0
91
filtre kahve

Filtre Kahve: Türk Kahve Kültüründe Yükselen Yıldız

Günümüzde en sık tüketilen kahve türleri arasında başı çeken kahve şüphesiz ‘filtre kahvedir’. Lezzetli olması, yağ yakma kapasitesi, pratik olması, metabolizmayı hızlandırması ve enerji vermesi gibi sebepler filtre kahvenin insanlar tarafından sıkça tercih edilmesini sağlıyor. Filtre kahve lezzetli olduğu kadar hazırlaması da oldukça pratik ve kolay bir içecek olduğundan birçok filtre kahvesever kahvesini kendisi hazırlamayı tercih ediyor.

Filtre kahve, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin, kâğıt veya metal filtreden süzülerek sıcak suyla demlenmesinden elde edilen kahve türüdür.

Bu nefis kahve, günümüzde hem evlerde ve ofislerde hem de kahve dükkanlarında oldukça sık tercih edilen kahve çeşididir. Normal kahvelere göre daha ince bir yapıya sahiptir. Filtre kahvelerin bir diğer özelliği ise, diğer kahveler gibi pişirilmemesi onun yerine demlenmesidir. Eğer gerçek bir kahve içicisiyseniz ve çok sık tüketiyorsanız hem ekonomik hem de kolaylık sağlayan bir cihaz olan French Press demliklerinden evinizde, ofisinizde bulundurmak iyi bir fikir olacaktır. Filtre kahvenin sıcak ve soğuk olmak üzere 2 türü vardır. Soğuk olan filtre kahveye Cold Brew denir.

filtre kahve nedir

Filtre Kahve Nedir?

Filtre kahve bugünkü popülerliğini granül kahvelerin rağbet görmeyi bırakıp 3. nesil kahveciliğin iyice yayılmasına borçludur. Bu popüler kahvenin ne olduğu konusuna gelirsek, filtre kahve, tercih edilecek yönteme uygun bir şekilde (birçok farklı filtre kahve hazırlama yöntemi bulunmaktadır) öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak suyla buluşturulup demlenmesiyle elde edilen kahve çeşididir yani aslında bir tür kahve demleme metodudur. Filtre kahve hazırlanırken metal, bez veya kağıt filtreler kullanılarak kahve süzülür ve böylelikle diğer kahve çeşitlerine oranla daha berrak ve akışkan bir kıvam elde edilmiş olur.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Daha önceden de bahsettiğimiz gibi filtre kahve yapmanın pek çok fazla yöntemi bulunmakta. Kullanılacak ekipman ve metod; kişinin ihtiyaçları, damak tadı, vakti gibi birçok etken göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Kullanılan ekipmanların başlıcalarını şu şekilde sıralamak mümkündür: french press, hario v60 ve chemex (pour over yöntemi), aeropress ve moka pot. Bizler de bugün sizler için bu yöntemler ve ekipmanlar arasında en çok tercih edilenleri kullanarak nasıl filtre kahve yapabileceğinizi açıklayacağız.

 1. Pour Over Yöntemi ile Filtre Kahve Hazırlama

Pour Over Coffee, Türkçe ifadesiyle Kahve Üstüne Su Dökme yönteminde filtre kahve hazırlamak için chemex ve hario v60 gibi ekipmanlar kullanılır. Temel mantığı ise ekipmana özel öğütülmüş 20 gram kahveyi, yerleştirdiğimiz filtreye koyarak üstüne 300 miligram kadar su dökmekten ibarettir. Bu işlemi yaparken suyun kahvenin her alana eşit miktarda temas ettiğinden emin olmak gerekir aksi taktirde kahvenin ziyan olmasına yol açıp kahve çekirdeğinin sahip olduğu bütün aromatik özelliklerin düzgün bir şekilde ortaya çıkmasının önüne geçmiş oluruz. Pour-over tekniği iyi kahve makinelerine bir alternatif olarak tercih edilmektedir.

 1. French Press ile Filtre Kahve Hazırlama

Filtre kahve hazırlamak için en çok tercih edilen yöntemlerden birisi olan french press aynı zamanda en ucuz filtre kahve demleme yöntemidir. Bununla beraber, french press ile filtre kahve demlemek oldukça pratiktir, tek yapmanız gereken 15 gram kalın öğütülmüş kahveyi french presse koyup üstüne 300 miligram kadar 90 derece civarında suyu eklemek. Yaklaşık 4 dakika kadar bekledikten sonra pressleme işlemini yapın ve buyurun kahveniz hazır, afiyet olsun!

filtre çeşitleri

Filtre Çeşitleri

Filtre kahvelerin çeşitleri olduğu gibi filtrelerinin de birçok çeşidi bulunmaktadır. Bahsettiğimiz gibi filtre kahveler, diğer kahveler gibi pişirilmez sadece demlenir. Kahveyi demlemek için kullanılan filtrelerin çeşitleri kahvelere farklı etkiler vermekte ve tatlarında, yumuşaklıklarında değişiklikler gözlemlenmektedir.

 1. Metal filtreler
 2. Bez filtreler
 3. Kağıt filtreler

Göründüğü üzere bu filtre çeşitlerinden herhangi biri kullanılarak kahve yapılabilir. Filtre Kahve kağıdı en çok tercih edilenler arasında. Filtre seçimleri, kahveyi içen kişinin damak tadı ve zevkine göre değişiklik gösterecektir. Filtre kahve makinesi yardımı ile filtre kahve yapımı oldukça kolaylaşmıştır.

filtre kahve çeşitleri

Filtre Kahve’nin Türk Kahvesinden Farkları

Filtre kahve, Türk kahvesinden farklıdır. Filtre kahve, pişirme yöntemi olarak demleme kullanırken, Türk kahvesi kaynatılarak pişirilir. Ayrıca filtre kahve daha az yağlı ve daha az asitli bir kahve deneyimi sunar. Türk kahvesi ise daha yoğun bir tada sahiptir ve içerisinde kahve çekirdeklerinin yağı ve asidi daha fazladır.

Filtre Kahve’nin Popülerleşmesi

Filtre kahve, son yıllarda Türk kahve severler arasında popüler hale geldi. Bunun birkaç nedeni vardır:

Daha Az Asitli Bir Kahve Deneyimi

Filtre kahve, Türk kahvesine göre daha az asitli bir kahve deneyimi sunar. Bu nedenle, mide sorunları olan veya kahveyle ilgili asidik yan etkiler yaşayan insanlar için daha uygun bir seçenektir.

Farklı Tatlar Deneme İmkanı

Filtre kahve, kahve çekirdeklerinin doğal aromasını ve tadını korur. Bu nedenle, farklı ülkelerden veya bölgelerden gelen kahve çekirdeklerini deneyerek farklı tatlar keşfetmek mümkündür.

Elde Hazırlanabilmesi

Filtre kahve, evde kolayca hazırlanabilen bir kahve türüdür. Bu nedenle, evde kahve keyfi yapmak isteyen insanlar için ideal bir seçenektir.

Filtre Kahve’nin Sağlık Faydaları

Filtre kahve, içeriğinde bulunan antioksidanlar ve diğer besin öğeleri nedeniyle sağlık faydaları sunar. Bazı sağlık faydaları şunlardır:

Alzheimer Hastalığı Riskini Azaltabilir

Filtre kahve, içeriğinde bulunan kafein ve antioksidanlar sayesinde Alzheimer hastalığı riskini azaltabilir.

Parkinson Hastalığı Riskini Azaltabilir

Filtre kahve, içeriğinde bulunan kafein ve antioksidanlar sayesinde Parkinson hastalığı riskini azaltabilir.

Metabolizmayı Hızlandırabilir

Filtre kahve, içeriğinde bulunan kafein sayesinde metabolizmayı hızlandırabilir ve kilo verme sürecini destekleyebilir.

Antioksidanlar Sayesinde Vücudu Koruyabilir

Filtre kahve, içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücudu serbest radikallerden koruyabilir ve kanser riskini azaltabilir.

Kahve Çeşitleri

 • Kolombiya kahvesi

Kolombiya dünyada en çok kahve tüketen ikinci ülkedir diyebiliriz. Kolombiya’nın kuzeyinde yetiştirilen kahve çekirdeklerinde fındık ve çikolata aromaları mevcuttur. Güneyinde yetiştirilmiş olan kahve çekirdeklerinde de narenciye aromaları bulunmaktadır. Kolombiya kahvesinin asit seviyesi orta derecededir ve yumuşak bir içim sunar.

 • Brezilya kahvesi

Brezilya, dünyada büyük ve birinci kahve çekirdeği üreticisi ülkedir. Brezilya kahvesi sert içimli değil, aksine yumuşaktır. Asitlik oranı oldukça düşük bir kahvedir. İçerisinde fındık ve tarçının has aromasını alabilirsiniz.

 • Etiyopya kahvesi

Etiyopya kahvesinin 3 çeşidi mevcuttur. Bunlar; Yirgacheffe, Sidamo ve Limu kahveleridir.

 • Endonezya kahvesi

Dünyada 4. sırada yer alan kahve üreticisi ülke Endonezya’dır. Endonezya kahvesinin asit seviyesi orta derecelidir. Daha çok çikolata aroması vardır. Meyve aromalı olanları da tercih edilmektedir.

 • Kenya Kahvesi

Kenya kahvesinin 3 çeşidi mevcuttur. E, PB ve AA kahveleridir. AA kahvesi Kenyanın en iyi kalitedeki kahvesidir. En çok tercih edilen kahvedir. Çok keskin bir tadı olmakla birlikte asitliği de oldukça hissedilir. İçildiğinde turunçgiller aroması alınır.

 • Afrika Kahvesi

Meyve aromalarıyla zengin, oldukça dolgun ve yoğunluğu da hissedilir bir Afrika kahvesidir.

”En iyi filtre kahve hangisidir?” gibi bir soru ile karşılaştığımız zaman bir cevap bulamayabiliriz çünkü kahvenin nasıl içileceği konusunda kişiler kendi zevkine, damağına göre karar vermektedir. Öznel bir soru olması dolayısıyla bu soruya net bir yanıt vermek olanaksızdır. Çeşitlerini deneyimleyerek kişiler kendilerine uygun damak tadında bir kahveyi seçecektir.

Filtre kahve bardağı, porselen, kağıt, cam olarak tercih edilebilir. French press ürününün yanında hediye olarak verilen bardaklar da mevcuttur. İndirim günlerinde bazı sitelerde bulunabilir. Burada size bir kaç önerimiz var: Kahve servisleri ve muglar

Şuan piyasada mevcut olan bazı filtre kahve markaları:

Fiyatlar 02 Ocak 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır? okumak isterseniz linke tıklayın lütfen!