French Press Nasıl Kullanılır? Nasıl Kahve Yapılır?

0
14
French Press

Son yıllarda hayatımıza giren french press, hem kahve hem de bitki çayı demlemek için kullanılıyor. Sizler için evde, ofiste veya dışarıda rahat bir şekilde kullanılabilen bu harika ürün hakkında bilinmeyenleri araştırdık. French press nasıl kullanılır, modelleri, fiyatları ve tarihine kadar birçok sorunun yanıtını bulduk.

FRENCH PRESS NEDİR?

Öncelikle bilmeyenler için french press nedir sorusunu cevaplandıralım. Genellikle filtre kahve demlemek için kullanılan bu ürün, cam bir sürahiye benzetilebilir. Farklı boyutlarda satılan bu ürünün bir de süzgeçli bir kapağı bulunur. Sıcak su ile buluşturduğunuz kahveyi, maksimum 4 dakika kadar beklettikten sonra kapağını indirerek süzersiniz. Böylece french press yöntemi ile demleme kahveniz hazırdır. Bu yöntem özellikle filtre kahve makinesi olmayanlar için bulunmaz bir nimettir. Unutmadan; bu şekilde demleyeceğiniz kahvenizin çekirdeğini, satın alırken french presse göre çektirmelisiniz. Makine kullananlar için çekirdekler farklı boyutta çekilir. French press için kahveyi iri taneli çektirmek daha iyi olacaktır. Böylece kahvenin aroması daha etkili ve lezzetli gelir.

NASIL İCAT EDİLDİ?

Tüm dünyada kullanılan french pressin ilk olarak patenti 1932 yılında İtalyan Attilio Calimani tarafından alınmış. Anca bu ürünün kullanımı Fransa’da ta 1800’lü yıllara kadar geri gidiyor. Rivayete göre Fransızlar tarafından bulunan bu yöntem, ilerleyen dönemde İtalyanlar tarafından geliştirilip son haline getirilmiş. Daha sonra da diğer ülkelerde yaygınlaşmış. Daha sonra ufak tefek değişikliklerle birkaç kez daha patenti alındı. Mesela bazıları cam yerine paslanmaz çelik veya taş kullanmış. Kimisi ise kapları farklı renklerde ve materyallerde tercih etmiş. Günümüzde de mağazalarda farklı boyutlar, çeşitli malzemelerde ve renklerde onlarca french press modeli bulabilirsiniz.

french press

FRENCH PRESS İLE KAHVE DEMLEME

Silindir bir cam hazne, piston ve süzme filtresinden meydana gelen kahve demleme ekipmanı french press, dilimizde Fransız askısı adıyla da anılıyor. Bazıları da demleme yönteminden dolayı kahve baskısı olarak da adlandırıyor. Bitki çaylarından çeşitli kahve türlerine kadar demleme aşamasında kullanılan bu ürün, pratik ve uygun olması nedeniyle oldukça sık tercih ediliyor.

Peki gelelim kullanımına. İlk etapta kahve ekipmanınızı sıcak su ile çalkalayın. 300 ml sıcak su için 2 tatlı kaşığı kahveyi french pressin içerisine koyun. Suyunuzu ekledikten sonra ortalama 4 dakika bekleyin. Bu süreyi yumuşak kahve seviyorsanız 3 dakika, daha sert ve acı kahve tercih ediyorsanız 6 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz. Sonrasında kahveyi süzmek için french pressin kapağını kapatıp süzgeci aşağı doğru çekin. Ve kahvenizi fincanınıza koyarak servis edebilirsiniz. Kahveniz için süt köpürtmek isterseniz ve bunun için ayrı bir makineniz yoksa da imdadınıza yine bu ürün yetişecektir. Boş bir french pressin içerisinde bir miktar süt koyun. Daha sonra hızlı bir şekilde ekipmanın süzgecini indirip kaldırın. Bir süre devam ettikten sonra sütünüzün köpürdüğünü göreceksiniz. Bu köpüğü sonrasında yavaş yavaş kahvenizin bulunduğu fincanın içerisinde dökün. Afiyet olsun!

french press notebook kadın

FRENC PRESS MARKALARI VE FİYATLARI

Günümüzde pek çok materyalden yapılmak, farklı renk ve tasarımlarda onlarca french press modeli mevcut. Bunlardan zevkinize ve bütçenize en uygun olanını tercih edebilirsiniz. Fiyatlarına gelecek olursak; bu ekipman 70-80 liralardan başlayan fiyatlarla satılıyor. Kalite ve markasına göre ücreti kademe kademe artıyor. Bin liranın üzerinde bile french press bulabilirsiniz. Bu ürünleri Paşabahçe, Karaca, Porland, Zwilling, Jumbo, IKEA, Mudo, Bodum, Bialetti ve Linens gibi markalarda bulabilirsiniz.

FİLTRE KAHVE MAKİNELERİNE BİR ŞANS VERMEYE NE DERSİN?

French press yerine daha teknolojik ve büyük bir kahve demleme ürünü istiyorsanız filtre kahve makinelerine de bakabilirsiniz. Küçük ve büyük boyutları bulunan filtre kahve makinelerinin farklı işleyişleri vardır. Su haznesini ve kahve bölümünü doldurup makinenin düğmesine basın. Birkaç dakika sonra makineniz kahvenizi demlemiş olacak. Kahveniz damla damla makinenin altında boş bir şekilde bulunan demliğe dolacak ve filtre kahveniz hazır bir şekilde sizi bekliyor olacak. Daha pahalı olan filtre kahve makineleri birçok markada farklı bütçelerde bulabilirsiniz.

Leave a reply