Fransa’nın En İyi Kahve Dükkânları

0
94
Fransa’nın En İyi Kahve Dükkânları

Avrupa’da kahve kültürü bir hayli yaygın. Aslına bakarsanız, bu kültürün birbirinden farklı pek çok yönü var. Örneğin, İskandinav ülkeleri dünyanın en çok kahve tüketen ülkeleri ve bunun kış aylarının çok soğuk geçmesinden kaynaklı olduğu aşikâr. Ancak, Avrupa’da öyle üç ülke var ki, bunlar diğerlerinden kahve kültürü olarak tamamen ayrışıyor. Bu üç ülke, İtalya, Fransa ve İspanya. Bugün sizlere, Fransa’nın en iyi kahve dükkânları ve Fransa’nın kahve kültürünü anlatacağız.

 

Bildiğiniz üzere, Avrupa’ya kahvenin gelişi 16 ve 17. yüzyıllarda gerçekleşiyor. Hatta bu noktada kendimize de pay biçmek gerekirse, Avrupa ile kahveyi buluşturanın Osmanlı tüccarları olduğundan da bahsedebiliriz. İlk olarak İtalya’ya giden kahve çekirdekleri, burada bir hayli ilgi görüyor. İtalya’dan Fransa, İspanya ve diğer ülkelere geçiş yapan kahve çekirdekleri, özellikle İtalyan ve Fransız kahve tarifleri ile Avrupa’yı kasıp kavuruyor. Her ne kadar İtalyanlar kadar olmasa da Fransızların da kendine has bir kahve kültürü var. Üstelik İtalyanlardan tamamen farklı. Bu farkı ortaya çıkaran şey ise Fransızların kahve eşliğinde tükettikleri cookie, kek veya diğer tatlı ürünleri. Şimdi gelin, Fransa’da bu kültürü en iyi yansıtan ve Fransa’nın en iyi kahve dükkânları arasına giren mekânları tanıyalım.

Fransa’nın En İyi Kahve Dükkânları

Siest’in

Fransa’da ilk kahve, Marsilya limanından ülkeye gelen kahve çekirdeklerinin demlenmesi ile yapılmıştır. Marsilya, ülkede kahve kültürünün doğup büyümesi ve diğer şehirlere yayılması adına, bu anlamda önemli bir vazife görmüştür. Bu sebeple de Fransa’nın en iyi kahve dükkânları hangileri diye düşünürken, ilk sırada Marsilya’dan bir mekân olmasını tercih ettik.

Siest’in, tam anlamı ile tabir etmek gerekirse bir kafe bar. Gün içerisinde yorulduysanız ve bir şekilde deşarj olmaya ihtiyacınız varsa, enerjinizi yenileyecek daha iyi bir mekân bulmanız zor. Fransızların, özellikle de yemeklerden sonra tercih ettiği bu mekân, nefis kahveleri ve can alıcı tadı ile zihni uyandırıyor.

Buradan; Amerika’nın En İyi Kahve Dükkânları, Almanya’nın En İyi Kahve Mekânları yazılarımıza da ulaşabilirsiniz.

 

La Fontaine De Belleville – Fransa’nın En İyi Kahve Dükkânları

Paris’te bulunan La Fontaine de Belleville, konsept bir kahve dükkânı. 16 ve 17. Yüzyıl hatlarını yansıtan bu mekân, Fransa’ya gelen ilk kahve çekirdeklerinden bu yana değişmemiş kahve kültürünün de en önemli temsilcilerinden. Fransa’nın en eski ve en özel bistrolarını renovasyona sokmak ve yenileyerek eşsiz dev aynalar, büyük duvar süsleri ile tekrar halka açmak, bu ekibi özel kılan diğer nedenler arasında. Bir fincan kahve için Fransa’nın en iyi kahve dükkânları arasına girebilecek en iyi mekânlardan biri, kuşkusuz ki La Fontaine de Belleville.

kahve dükkanları

KBCafeShop

Kooka Boora adlı kelimeden yola çıkarak açılmış olan KBCafeShop, Paris’e oldukça uzaklardan getirilen insanların torunları tarafından hizmete açılmış. Öyle ki, sömürgecilik devrinde dünyanın dört bir yanını keşfe çıkan İngiliz, Fransız, Portekiz ve Hollanda menşeili kâşif ve denizciler, Avrupa’ya çok miktarda Yeni Zelandalı ve Avustralyalı getirmişler. Fransa, Paris’te yaşayan binlerce Yeni Zelandalı ve Avusturyalıyı, yine bu yol ile ülkeye çekmiş bulunuyor. Ancak, boş durmayan Yeni Zelanda ve Avusturyalılar, ülkede hemen kahve işine de el atmışlar. Özellikle 17. yüzyılda yaşanan bu durum neticesinde, pek çok kahve mekânı açan bu milletlerin temsilcileri, geride önemli bir miras da bırakmış. KBCafeShop, nesiller sonra Fransa’da kahve kültürüne farklı bir bakış açısı ile etki eden Avustralasya kültürünü yansıtırken, bize göre Fransa’nın en iyi kahve dükkânları arasında yer alıyor.