Viyana Kahvesi ve Kültürü

0
51

Viyana’yı gezip görmüş herkes bilir ki Viyana’da adım başı bir kafe vardır. Her birinin kendine özgü nostaljik atmosferi içeri adımınızı atar atmaz sizleri 1920’li yıllara ışınlayacaktır. Bu zarif mekanlar yüzyıllar boyunca sanatçıların, entelektüellerin ve tabii ki Viyana halkının buluşma noktası olmuştur. Viyana kahvesi, Viyana cafeleri, yüzyıllardır devam etmekte olan kahve geleneğini günümüze taşıyan önemli etkenlerdir.

viyana kahvesi

Avusturyalıların kahve ile tanışmaları ise 17. yüzyılda gerçekleşmiş olan Osmanlı kuşatmasına dayanır. Osmanlılardan geriye kalan bir kahve çuvalının içindekinin ne olduğunu anlayamayan Viyanalılar ilk başta ‘deve yemi’ olduğunu düşünüp yakmayı düşünmüşler fakat daha önceden İstanbul’da yaşamış dolayısıyla kahvenin ne olduğunu bilen (Viyana’yı kuşatmadan kurtardığı söylenen) Polonya ordusunun komutanı Joseph Kolschitzky çuvalın içindekinin ne olduğunu Viyanalılara açıklar ve böylece Viyana’da yüzyıllar boyu sürecek olan bir gelenek ve kültür oluşmaya başlar.

Kahve, Viyanalıların hemen alıştıkları bir tat haline gelir ve kahve evleri onlar için bir vazgeçilmez olup kültürlerinin bir parçası haline gelir. Viyana kahvesinin altın çağını yaşadığı dönem ise 18 yüzyılın sonlarıdır. Bu dönemde Julis Meinl ilk defa kavrulmuş kahveyi endüstriyel alanda üretip satmaya başlar ve logosunda da Osmanlı’ya vurgu yapmak amacıyla fesli bir çocuğun siluetini kullanır.

viyana kahve kültürü

Buradan : Fransa’nın En İyi Kahve Dükkânları yazısını da okuyabilirsiniz.

Kaffe Alt Wien

Viyana Kahvesi

Daha önceden de bahsettiğimiz gibi Viyanalılar kahve tüketmeye komutan Joseph Kolschitzky sayesinde başlarlar dolayısıyla ilk içtikleri kahve çeşidi de yine Kolschitzky tarafından hazırlanmıştır. Kolschitzky bugün Melange diye adlandırılan kahve ve sütün karıştırılmasıyla elde edilen ilk sütlü kahveyi Viyanalılara sunmuştur. Melange hala Viyana’da en çok tüketilen ve sevilen kahve çeşididir. Fakat Melange dışında da birçok farklı Viyana kahvesi bulunmakta bunlardan birkaçını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Kleiner Brauner: Double shot espressonun yanında kremalaştırılmış süt ve su ile sunulur.
  • Hasty Neumann: Süt kremasının üzerine double shot espresso eklenmesiyle oluşturulur.
  • Scharzer: Sade siyah kahve.
  • Franziskaner: Bir cappucino fincanına 1 shot espresso kahve, sıcak süt ve krema eklenmesiyle oluşturulan kahvedir.
  • Mozart: 2 shot espressoya 2 cl. vişne likörü ve süt kreması eklenmesiyle hazırlanır.

viyana kahvesi

Viyana’da Kahve Nerede İçilir? (Viyana Kahve Evleri)

Viyana kahve evleri birçok yazar-çizerin, konuşma, tartışma ve beyin fırtınası yapma gibi sebeplerle bir araya geldiği noktalar olmuştur. Hatta bu vesile ile Viyana’da “kahve edebiyatı” olarak adlandırılan bir kültür bile oluşmuştur. Fakat sadece edebiyatçıların buluştuğu noktalar değildi Viyana kahve evleri. Edebiyatçıların dışında ünlü bestecilere, siyasetçilere ve kuramcılara da bir ev olmuştur Viyana kahve evleri. Öyle ki psikoloji biliminin babası sayılan Freud’un psikoanalitik kuramının temellerini attığı, Mozart’ın en ünlü bestesi olarak kabul edilen 40.senfoniyi yazdığı, Stalin ve Troçki’nin Sovyetler’i konuştuğu yerlerin Viyana’daki bu kahve evleri olduğu söylenir. Bizde bugün sizler için bu nostaljik kahve evlerinden birkaçını derledik, yolunuz bir gün Viyana’ya düşerse bunlardan en azından birine uğramadan dönmeyin deriz.