Piccolo Latte Nedir? Nasıl Yapılır?

0
66
piccolo late

İtalyanca’da ‘’küçük’’ anlamına gelen Piccolo kelimesi, bazı çevirilerde minik veya bebek şeklinde karşımıza çıkabiliyor. Bu sebeple Piccolo Latte için de küçük latte, bebek latte veya minik latte tanımını yapabiliriz. İyi ama bebek latte de neyin nesi dediğinizi duyar gibiyim. Nasıl yapılır, nerede bulunur, nasıl içilir? Tüm bu soruların yanıtlarını almak için, doğru adrestesiniz.

Piccolo Latte Nedir?

Piccolo Latte, bir kelime üzerinden yola çıkarak fiziksel boyutları hakkında az çok fikir edinebileceğiniz bir latte ve kahve türü. Ancak, tek başına onu küçük olarak nitelendirmek, tarifini anlamak ve Piccolo Latteyi algılamak için yeterli değil.

Neredeyse Türk Kahvesi fincanı kadar ufak shot bardaklarında servis ediliyor. Kahve menülerinde, bir ana içecekten çok, alternatif bir kahve türü olarak Piccoloya rastlamak mümkün. Ama açık söylemek gerekirse, pek çok kahveden daha albenili ve daha güçlü bir tadı var. Zira içerisindeki espressonun yoğun ve vurucu tadı, buharda ısıtılmış süt ile birleşiyor ve içerisindeki sütün etkisi bu yoğun tadı, akışkan ve yumuşak bir biçimde almamızı sağlıyor. İşte küçük latteyi özel kılan ve Piccolo Latte nedir sorusu sorduran şey de tam olarak bu!

piccolo latte

Nasıl Yapılır?

Piccolo Latte’nin ne olduğunu bildiğimize göre, Piccolo Latte tarifi ile bunu taçlandıralım.

Gereken malzemeler:

  • 20 ml espresso
  • 40 ml buharda ısıtılmış süt (Steamed Milk)

Öncelikle, 20 ml Espresso elde etmek amacı ile bir shot espresso pişirilir. Bu işlem gerçekleşirken, diğer tarafta pitcher adı verilen, süt potu ile süt yoğun ısıya ve buhara maruz tutulur. Sütü 60 ilâ 65 derece ısıya ulaştırdığınızda, uygun kremamsı doku elde edilir. Bu doku, Piccolo Latte elde etmek için ihtiyaç duyulan pürüssüz yapının kendisidir. Pişen espressonun içerisinde yavaş yavaş ilave edilen süt, köpüksü ve pürüssüz yapısı ile hacim sağlar. İsteğe bağlı olarak üst kısmına latte art yapılabilir.

Piccolo Latte Nasıl Olmalı?

Piccolo Latte, elde ediliş açısından belirli standartlara sahip. Bu anlamda adından da anlaşılacağı üzere ilk kriter, kullanılan bardağın türü. Bunun için kullanılmakta olan bardaklar genellikle şeffaf ve renksiz oluyor. Adlarına ise Ristretto Shot bardağı deniliyor.

Küçük latte, kıvamı ve kalitesi açısından yine belirli standartlar dahilinde pişiriliyor. Örneğin, 1 ölçek espressoya, 2 ölçek süt eklenmesi bu standartlardan biri. Bir diğer standart ise üzerinde oluşturulacak kahveli süt köpük tabakası. Bu da Piccolo Latte’yi kendi kılan özelliklerden bir başkası. Son olarak, içerisindeki ipeksi süt dokusu da yine Piccolo elde edebilmek adına en belirgin özelliklerden biri.