Kahve Değirmeni Nasıl Kullanılır?

0
93

Herkese kendi kahvesini en ideal şekilde öğütme imkanı veren kahve değirmeni çeşitleri hem uygun fiyatlı hem de pratik olmasıyla ilgi görür. Kahve öğütme makinesi ile çekilen kahveler Türk kahvesinden klasik demlemeye kadar istenilen boyutlarda hazırlanabilir. Mekanik ya da manuel kullanım fark etmeksizin tüm ürünlerde öğütmeyi sağlayan dişli kısım yer almaktadır. Bu sayede kahve çekirdekleri istenilen ölçülere uygun hale getirebilir.

Kahve çekme makinesi kullanımının gerekli olup olmadığı bazı kişiler tarafından sıkça sorgulanır. Kahveyi öğütülmüş olarak satın almak oksijenle birlikte zamanla tadının değişmesine yol açabilir. Oysa öğütücü kullanıldığında her zaman taze ve sağlıklı kahveler içmek mümkün olacaktır. Bu özellik baharat öğütücü çeşitleri için de geçerlidir. Bu tür ürünler kullanmak her türlü kahve isteğine uygun kahve tanelerine sahip olmayı sağlayacaktır. Örneğin bir gün Türk kahvesi yaparken ertesi gün espresso içilebilir.

kahve çekme makinesi

Kahve Değirmeni Nasıl Kullanılır?

Kahve değirmenleri nasıl kullanılır sorusunun yanıtı üründen ürüne farklılık gösterecektir. Eğer elle kullanılan bir değirmen varsa bu durumda çevirme gücü ile kahvenin kalınlığı ayarlanacaktır. Otomatik kahve değirmenlerinde ise bu işlem makine tarafından yapılmaktadır. İlk olarak değirmenin öğütme boyutu ayarlanmaktadır. Bunun için bazı makinelerde tuş varken bazılarında ise vida gevşetip sıkma ile ayarlama yapılmaktadır. Daha sonra kahve çekirdekleri ilgili hazneye koyularak öğütme işlemi tamamlanmaktadır.

Nasıl Temizlenir?

Yaygın olarak kullanılan kahve değirmenleri farklı tatlarda kahve içmeyi mümkün hale getirir. Bu keyfi yaptıktan sonra genellikle kullanıcılar kahve değirmeni nasıl temizlenir sorusuna cevap aramaktadır. Genellikle el değirmenleri nemli bir bez yardımıyla temizlenir, bu ürünlere su ve sabun gibi maddeler sürülmez. Otomatik kahve öğütme makinelerinde ise ürünün çıkarılabilir haznesi ve parçaları bulunur, çoğunlukla bunlar yıkanmaya uygundur. Ancak temizleme şekline karar vermeden önce ürünlerin kullanım kılavuzuna göz atmakta yarar vardır. Yapılacak yanlış bir uygulama değirmenin kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilir.

kahve değirmeni

Kahve Değirmeni Markaları Ve Fiyatları

Kahve değirmeni markaları sayıca fazla olup bunlar arasından seçim yaparken en iyi ürünü uygun fiyatla satın alma politikası izlenmelidir. Genellikle ilk defa kahve merakı olan ve bu ürünü ilerle kullanıp kullanmayacağından emin olmayanlar için düşük bütçeli ürünlerin satın alınması önerilir. Özellikle Türk kahvesi içecekler için el değirmenleri iyi bir seçenek olacaktır. Bunlar arasında:

Bunlar için belirlenen kahve değirmeni fiyatları ise üründen ürüne ve piyasa koşullarına göre değişmektedir. En ekonomik ve uygun fiyatlı olan değirmenler arasında Sözen otantik makine yer almaktadır. Bu ürünü kullanmak için biraz güç sarf etmek gerekecektir.