Kahve Lekesi Nasıl Çıkar? Püf Noktaları

0
14
kahve lekesi

Kahve hem kokusu hem lezzeti hem de verdiği enerji ile insanların günlük hayattaki vazgeçilmezlerinden oluyor. Bu kadar güzel bir içecek, elbette gün içerisinde koltuğa, halıya ya da üzerimize dökülebiliyor. Ne yapacağını bilmeyenler için kahve lekesi nasıl çıkar dedik ve püf noktalarını araştırdık.

Güne Kahve Keyfi İle Başlayın!

Milyonlarca insan sabah uyandığınız güne başlamak için bir kahve ya da çay hazırlıyor. Çayın da hatrı sayılır bir taraftarı olsa da özellikle kahve tutkunları kendilerine gelmek için mutlaka bu lezzeti içerek güne başlar. Türk kahvesi, nescafe ya da filtre kahve… Ne olduğu fark etmez, bahsettiğimiz bu tutkunlar kahvesini alıp işine koyulur belki de biraz keyif yapar. Böyle anlarda moralinizi bozacak şeyler de olabilir elbette. Kahvenin kıyafetinize, çantanıza, koltuğunuza ya da halınıza dökülmesi ise tadınızı kaçırabilir. Peki, böyle anlarca inatçı kahve lekelerini çıkarmak için neler yapabilirsiniz?

kahve lekesi nasıl çıkar

Kahve Döküldüğü An Ne Yapılmalı?

Diyelim ki gömleğinize kahve döküldü. Eğer mümkünse elinizi çabuk tutun ve lekeli bölgeyi soğuk suyun altında bir süre tutun. Böylece lekenin derinlere inmesini engeller. Sonrasında ise temizlik deterjanınızı bu bölgeye döküp yaklaşık 10 dakika kadar ovalayın. Bir süre sonra leke dağılmış ve geçmiş olacaktır. Eğer leke kalırsa deterjanı döktükten sonra ılık suda o parçayı biraz bekletebilirsiniz.

Kurumuş lekelerin çıkarılması ise daha zahmetli olur. O zaman lekeli parçayı ılık suda bekletin. Yumuşadıktan sonra karbonat dökün, bunu bir sünger ya da bezle ovalayarak lekeyi çıkarmaya çalışın.

Eğer kahvenizin döküldüğü parça doğal kumaşlı, elyaflı, ipek, yün, deri, keten ya da süet gibi kumaşlardan birinden yapılmışsa o zaman leke çıkarma işlemi yapmamanızı; bir kuru temizlemeden yardım almanızı öneririz.

Halıdaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahveniz halıya döküldüyse durum biraz daha zorlu olabilir. Önce beyaz, pamuklu bir bez ya da kağıt havlu ile dökülen yere tampon yapıp kahvenin fazlasını alın. Dağılmayı önledikten sonra sirkeli bir su yapıp bezinizi bu karışıma batırın. Devamında zarifçe bu bezle lekeyi ovalayın. Çıkana kadar işlemi sürdürün ve bittiğini düşündüğünüz zaman bu sefer de duru su ile yıkadığınız bez ile bir tur daha ovalayın.

Kahve Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları

Bu saydığımız temel leke çıkarma önerileri dışında da deneyebileceğiniz alternatifler bulunuyor. Mesela evinizde sirke ya da karbonat yok, ama soda var. O zaman kahve lekesi olan yeri sodanın içinde beş dakika kadar beklettikten sonra durulayın. İşe yaradığını göreceksiniz.

Bunların dışında bir su bardağı suya yarım limon suyu karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz karışımı, bezinize nüfuz ettirin. Bu bezle lekeli yeri nazikçe ovalayın.

Leave a reply