Kahve Sevenler İçin Diyet

0
84
kahvenin diyette faydası

Üzerine çokça araştırmalar yapılmış olan kahve, sağlık adına diyet yapmak isteyenlerin de tercihleri arasında yer alıyor. Son yıllarda, obezite düşmanı olması, sağlık sorunlarına engel olması ve içerdiği çeşitli bileşenler ile kahve, diyet listelerinin de vazgeçilmezi haline geldi. Peki, kahve tüketirken, özellikle de kahve sevenler için diyet listeleri yaratırken nelere dikkat edilmeli? Listede kahve neden bulunmalı? Bu sorulara 5 farklı maddeden oluşan ve kahvenin birbirinden farklı etkilerini içeren bir yazı derledik.

kahve diyet

Kural 1# Koyu Kavrulmuş Kahveden Uzak Durun

Hafif ve orta kavrulmuş kahve, birbirinden farklı pek çok yararlı içeriği bir arada sunabiliyor. Ancak, söz konusu koyu kahve olduğunda, ne yazık ki kahvenin içerisinde yer alan yararlı maddeler yok olduğu gibi bir çeşit kimyasal olan akrilamid açığa çıkabiliyor. Sıcaklık artıp, kavrulma işlemi devam ettikçe, asit seviyeleri de tamamen çökebiliyor. Sadece bu durum dahi koyu kavrulmuş kahvede asiditenin azlığını anlatmaya yetiyor. Sağlık ve diyet açısından ilk kural, koyu kavrulmuş kahveden uzak durmak.

 

Kural 2# Diyet Yaparken Riski Azalt – Kahve Sevenler İçin Diyet

Sağlıklı bir diyet listesinde, proteinler, karbonhidratlar ve yağlar bulunmak zorundadır. Bu bileşenlere ihtiyaç duyan vücuda, kilo verme ve kardiyovasküler hastalıklar konusunda koruyucu etkileri ile kahve yardımcı olabilmektedir. Enfeksiyonlardan, diyabetten, karaciğer sorunlarından, kanserden ve kalp damar yolu hastalıklarından korunmak, pekâlâ diyet yaparken de mümkündür. Kural 2# diyet yaparken riski azalt ve kahve sayesinde korun.

 

Kural 3# Polifenolün Yararları

Birçok meyve ve sebzede doğal olarak bulunan ve iltihap önleyici özellikleri ile ön plana çıkan polifenoller, aynı zamanda bir bitki olan kahve çekirdeğinde de bulunurlar. Polifenolün yararı, iltihap önlemesinden kaynaklıdır. Özellikle diyet aşamalarında güçsüz düşen vücuda enfeksiyon ve iltihap riski yaşatmamak adına, kahveden faydalanabilirsiniz.

 

Kural 4# Kahve Antioksidandır – Kahve Sevenler İçin Diyet

Dünya diyet listelerinde açık ara 1 numaralı antioksidan kaynağı, pek çok insanın bildiğinin aksine sarımsak değil, kahvedir. Kahve, Amerika gibi obezite kaynaklı rahatsızlıkların yaşandığı bir ülkede, diyet listelerinde olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Bu noktada, yine Amerikalı insanların en çok tükettiği ürünler arasında kahve ürünleri geliyor.

 

Kural 5# Spor ve Kahve Ayrılmaz Bir Bütündür

Söz konusu diyet olduğunda, amaç her zaman zinde ve fit kalmak, fazla yağlardan kurtulmak olacaktır. Hâl böyle olunca da sporun bu konuda ne kadar önemli bir yer tuttuğunu algılamak zor olmasa gerek. Ancak, yağ yakımını hızlandıran öyle bir ürün var ki, bu konuda üzerine yok. Cevabı çok iyi biliyorsunuz! Zira spor ve kahve ayrılmaz bir bütündür. Kural#5 kahvenizi spor öncesi ve gün içerisinde yağ yakımı için kullanabilirsiniz. Kahve sevenler için diyet yazımızın sonuna geldik. Umarız yazımızı faydalı buldunuz. Öyleyse yorum yaparak veya sosyal medya kanallarımızı takip ederek katkıda bulunabilirsiniz. 🙂

Bu yazımız da sizin için faydalı olabilir; Coffee Matcha Latte Nedir? Nasıl Yapılır?