Sütlü Kahve Nasıl Yapılır?

0
16
sütlü kahve nasıl yapılır

Bin bir çeşit kahve, her ağız tadına göre kendine bir lezzet yolu bulup çıkıyor. Kimisi sert ve şekersiz bir kahvenin müdavimi olurken kimisi de daha hafif, sütlü ve şekerli kahvelerden tat alıyor. Bugün sizlere kahvenin daha yumuşak halini anlatacağız. Sütlü kahve nasıl yapılır, bu tarz kahve severler hangi kahveleri tercih etmelidir? İşte yanıtları.

Çay tiryakileri ikiye ayrılır; şekerli ve şekersiz içenler olarak. Hatta bu iki grup arasında bitmek bilmeyen bir lezzet davası vardır. Aynı durum kahveseverler için de meydana gelmiş. Kahveyi sütlü, hafif ve belki de şekerli sevenler ile kahveni sade, sert ve şekersiz içenler karşı karşıya geliyor. Mazisi bir hayli eski olan kahve, günümüzde onlarca farklı türde karşımıza çıkıyor. Hatta bu çeşitlilik, kahvenin yapılış türüne göre de bayağı bir artıyor.

YAPILIŞLARINA GÖRE KAHVE TÜRLERİ

Yapılış şekillerine göre kahveler espresso, americano, latte, filtre kahve, Türk kahvesi, macchiato, mocha, cappuccino, cortado, flat white, frappe, instant kahve vb. olarak farklı isimlerde anılıyor. Bu kahvelerin bazıları süt ağırlıklı bazıları ise kahve temellidir. İsteğinize göre her biri daha sert ya da daha yumuşak bir lezzete bürünebilir. Kimileri makinede yapılırken bazıları ise evde kendi imkanınızla çeşitli aparatlardan yardım alınarak yapılabilir.

kahve tarifleri

SÜTLÜ TÜRK KAHVESİ NASIL YAPILIR?

Eğer kahveyi sütsüz içemem diyenlerdenseniz doğru yerdesiniz. Bugün sütlü kahve nasıl yapılır sorusunun yanıtını vereceğiz. Genel olarak su ile yapılsa da Türk kahvesini sütle içenler de mevcut. Bu nedenle tarifini vermekte fayda var. Kişi sayısı kadar fincana süt koyup cezveye boşaltın. Kısık ateşte sütü ısıtın. Sonra her fincan için bir tatlı kaşığı Türk kahvesi koyup yavaş yavaş karıştırın. İsteyenler arzusuna göre bu noktada şeker de ekleyebilir. Köpürmeye başlayınca kaşıkla fincana köpükleri alın. En sonda da köpüğü dağıtmadan kalan kahveyi fincanlara bölüştürün.

sütlü kahve

SÜTLÜ FİLTRE KAHVE TARİFİ

Evde veya iş yerinde, bir kafede kahve severlerin en sık tercih ettiği türlerden birisi filtre kahvedir. French presste yapabileceğiniz gibi bu kahveyi makinede ya da farklı düzeneklerde demleyerek yapabilirsiniz. Filtre kahve kendi halinde sert ve acı olur. Yumuşak kahve müdavimi iseniz onun da çaresi var.

French presse arzunuza göre 1-2 yemek kaşığı kahve koyun. Üzerine kaynayıp dinlendirdiğiniz suyu ekleyin. 4-5 dakika demlendikten sonra fincana boşaltın. Bu noktada bir cezvede ısıttığınız sütü de istediğiniz kıvama gelene kadar kahvenize karıştırabilirsiniz.

Bunların dışında kahve ve sütü bir araya getirerek soğuk kahveler de yapabilir, buz ekleyerek sıcak günlerinize tatlı bir serinlik katabilirsiniz.

Leave a reply