Coffee Playlist – Kahve Seçiminize Uygun Şarkılar

0
93
coffee playlist

Kahve bütün dünyada yaygın olarak tüketilmektedir, hatta dünya üzerinde en çok tüketilen sıcak içecektir. Kahvenin, 9. yüzyılda Etiopyalı çobanlar tarafından keşfedildiği ve ilk defa Yemenliler tarafından 15. yüzyılda içecek olarak tüketilmeye başlandığı bilinmektedir. O günlerden bugüne kahve bütün dünyaya yayılmıştır ve dünyanın farklı bölgelerinde farklı hazırlama ve tüketme yöntemlerinin oluşturulmasıyla her coğrafyada farklı bir kahve kültürü oluşmuştur. Buna ek olarak, nasıl ki her kültürün kendine has ezgileri varsa her kahve türlerinin de kendine has bir ruhu vardır ve ne gariptir ki yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, içtiğimiz kahvenin dinlediğimiz müzikle olan sentezi kahvenin tadını algılama biçimimizi de etkiliyor. Bu bağlamda, bizde bugün sizler için kahve tercihinizin karakterine uygun şarkılardan oluşan bir coffee playlist hazırladık.

kahve şarkıları

1.Latte – Coffee Playlist 

Latte, İtalyanca’da ‘süt’ anlamına gelmektedir. Hazırlanma şekline baktığımızda, 1 ya da 2 shot espressonun üzerine ısıtılmış süt ve süt köpüğü eklenmesinden ibarettir. Espressoya dökülen sütün dökülme hızı ve şekline göre süt köpüğünün üzerinde oluşan kahverengi şekiller latte sanatı olarak adlandırılır, bu eğlenceli işlem dolayısıyla lattenin oldukça enerjik, yaratıcı ve ritmik bir ruha sahip olduğunu söyleyebiliriz. Latte içerken dinleyebileceğiniz şarkılar:

 

filtre kahve playlist

2.Filtre Kahve

Filtre kahve, bir filtre içerisine koyulan öğütülmüş kahvenin üzerinden su geçirerek demlenmesiyle oluşturulur. Sıcak suyun kahvenin derinliklerine kadar işlemesi ve yavaş yavaş filtrenin altından süzülmesi sakin ve sabırlı bir bekleyiş içinde olmayı gerektirir. Bu bağlamda filtre kahve sakin bir kafayla hazırlanabilir. Ayrıca, suyun filtreden süzülürken özünü kaybedip ‘kahve’ formunu alması ‘öze dönüşle’ ilgili hoş ezgiler oluşturur zihinlerde, kulaklarda ve damaklarda. Bu bağlamda filtre kahve etnik ezgiler, sakin ambiyans ve temiz tonların ruhunu taşır. Filtre kahve içerken dinleyebileceğiniz şarkılar:

 

coffee playlist

3. Espresso veya Ristretto

Gerçek bir İtalyan kahvesi dendiğinde akla ilk gelen kahve tabii ki de espressodur. Adını İtalyanca’daki ekspress yani hızlı veya çabuk kelimesinden alan kahvenin hazırlanması da tüketilmesi de sadece saniyeler sürüyor. Genellikle espresso makineleri vasıtasıyla ince öğütülmüş kahveye belli miktar suyun basınçlı bir şekilde uygulanması ile hazırlanır. Ristretto ise espressoda kullanılan standart miktar suyun daha azı kullanılarak hazırlanır. Oldukça sert bir içimi olan kahve geceden kalma olanlar için vazgeçilmez bir sabah rutinidir. Bununla birlikte, sabahları güne sağlam ve hızlı bir geçiş yapmak için de tüketilebilir. Bu bağlamda, güçlü ve sert ezgiler espresso ve ristrettonun ruhuyla örtüşmektedir. Espresso ve ristretto içerken dinleyebileceğiniz şarkılar:

 

cappuccino playlist

4. Cappuccino – Coffee Playlist 

Cappuccino lattenin daha az sütlü ve daha bol köpüklü halidir, demek yanlış olmayacaktır. Yani latteye göre hem kahve hem de köpük oranı bakımından daha yoğundur. Cappuccino derinliği olan bir kahvedir ve zaten tam bir klasiktir. Yani cappucciono hem klasiklere tutkun hem de yoğun ve derin bir ruha sahiptir. Bu bağlamda, cappucciono ile en uyumlu ezgilere sahip türlerin Folk Rock, Psikedelik Pop ve Rock olduğu aşikardır. Cappucciono içerken dinleyebileceğiniz şarkılar:

 

Bütün şarkıları içeren Coffee Playlistimiz burada.