Espresso Makinesi Nasıl Seçilir?

0
104
espresso makinesi

Dünyada kahve kültürünün yaygınlaşmasına ve bugünkü kahve türlerinin oluşmasına büyük katkı sağlayan espresso, aynı zamanda bir pişirme tekniği olarak da karşımıza çıkıyor. Damıtma (demleme) ve Türk Kahvesi tekniği dışında kalan pek çok kahve, espresso shot kullanılarak ortaya çıkıyor. Bu nedenle çok fazla tercih edilen bu kahve türüne ve tekniğine, evlerde de ihtiyaç oluşabiliyor. Bu da haliyle espresso makinesi ihtiyacı doğuruyor. En doğru espresso makinesi seçimi yapmanız için işte bilmeniz gerekenler…

Espresso Kahve Makinesi Çeşitleri:

 • manuel
 • yarı otomatik
 • süper otomatik;

 

Gibi üç farklı türe ayrılmakta olup bunların her biri lezzetli kahveler yapmaya yardımcı olur. Kahveden istenilen lezzetli alabilmek için hem makine, hem de kahve kaliteli olmalıdır. Bu amaçla ürünü satın almadan önce piyasa araştırması yapmakta fayda vardır.

Espresso makinesi seçerken, kararınızı etkileyecek pek çok faktör bulunuyor. Örneğin, bütçeniz bu konuda en önemli detay. Eğer bütçe sınırlı ise, bu durumda yanınızda dahi taşıyabileceğiniz espresso makineleri ile tanışabilirsiniz. Bu sayede yalnızca eviniz ve mutfağınız için değil, gittiğiniz her yerde kullanabileceğiniz bir espresso makinesine de sahip olursunuz.

espresso makinesi

Espresso Makinesi Nasıl Seçilir?

Makine seçerken bazı kriterlere dikkat etmekte fayda var:

 • Kahve hazırlamak için gerekli olan süre
 • Satıcı firmanın servis desteği
 • Kurulum alanı
 • Nerede kullanılacağı
 • Fiyatı
 • Kullanım Kolaylığı: Kullanım kolaylığı, espresso makinesi seçimi için dikkate almanız gereken il unsur. Zira pek çok espresso makinesi, sıkıştırılmış ve kapsüle kapatılmış kahve tozlarını basınç altında pişirmek üzere kurgulanır. Bu da kahve kapsülü ile çalışabilen bir makinenin pratikte çok daha kolay kullanabileceği anlamına geliyor.
 • Temizlenme Kolaylığı: Espresso içmek büyük bir keyif olsa da su haznesinin kolay çıkarılabilmesi, alt tabakasının çıkarılabilmesi ve cihazın kolay temizlenebilmesi de bir o kadar keyif yaşatmalı. Temizleme kolaylığı, mutfağınız için en iyi espresso makinesi seçiminde ikinci genel kıstas.
 • Tat Faktörü: Makinesi alırken en önemli detay, kuşkusuz ki tat faktörü. Doğru basıncı veremeyen ve espresso kıvamını yakalayamayan bir cihaz almaktansa, hiç almayın daha iyi.
 • Boyut: Makine seçerken boyutu da dikkate almanız gerekli. Çünkü bazen yeterli mekân her evde bulunmuyor.
 • Garanti Süresi: Tercihen ikinci el bir makine alabilirsiniz. Ancak, tavsiyemiz çok sık arızalanabilen bu cihazlar için en az 2 yıl garantisi bulunan ve mümkünse bilinen bir markadan alışveriş yapmanızdır.

espresso makineleri

Espresso Kahve Makinesi Modelleri

 • Delonghi Espresso Makinesi

Delonghi, yılların verdiği deneyim ile pek çok kahve cihazını dünya ile tanıştıran bir marka. Özellikle oteller ve evlerde en sık kullanılan ürün tiplerini üreten Delonghi markası, ECP 3121 ile mutfağınız için en iyi espresso makineleri seçeneklerinden birini de oluşturuyor. Fiyat etiketi 1.500-1.700 TL arasında değişen bu ürün, evde espresso ve cappuccino yapabilmek için özel üretilmiş.

Delonghi kahve makineleri arasında en çok satan ürünler incelendiğinde bunlar arasında EC 221.B günlük hayatta otantik kahveler yapma ihtiyacını fazlasıyla karşılayacaktır. Makinede açma kapama düğmesi, su tankı, iki filtre, çıkarılabilir damlama tepsisi gibi özellikler mevcuttur. Görüntüden daha çok basit ve işlevsel olacak şekilde üretilen makine delonghi markası altından uygun fiyatlardan satışa sunulmaktadır.

 • Beko Espresso Makinesi

Ülkemizde en çok tercih edilen markalardan biri olan beko espresso makinesi çeşitleriyle de ilgi görmektedir. CEG5311X modeli tam otomatik olup ön demleme fonksiyonu, beş aşamalı ve farklı öğütme seçenekleri, süt köpürtücü, çıkarılabilir su tankı, yüksek basınç gücü, tek tuşla kontrol, kendi kendini temizleme gibi özelliklere sahiptir. Fiyat: 4.399 TL

 • Electrolux EEA111 Espresso Makinesi

Electrolux EEA111 espresso ve capuccıno makinesi kullanıcılarından genel itibariyle olumlu yorumlar almıştır. Ürünün görüntüsü biraz büyük olsa da fonsiyonel olarak incelendiğinde sahip olduğu süt köpürtme sistemi ile lezzetli sıcak içecekler hazırladığı görülür. Kalitesine oranla fiyatları da son derece uygundur. EasyPresso ya da ElectroLux EEA111 olarak adlandırılan bu özel model, kolay temizlenebilir ve parçalarına ayrılabilir bir cihaz. Yüksek miktarda su haznesi bulunan, buharda süt köpürtebilen ve hatta kaynatan bu cihaz, espressonun yanı sıra cappuccino ve latte ürünlerini de kolayca hazırlayabilmenize yardımcı olacaktır. 1.150 TL ile 1.500 TL arasında fiyat etiketine sahip.

Daha Fazla Model

 • Krups Espresso Makinesi

Tam otomatik olan krups kahve makinesi kolay kullanım ve ara yüz, üç öğütme gibi özelliklere sahiptir. Her mutfağa rahatça sığacak tasarıma sahip olan makine çekirdek ve su tankına sahip olması sayesinde kapasitesinden ödün vermeden lezzetli kahveler yapmayı sağlar. Ergonomik tasarımı bulunan ürün buhar nozulu, metal yüzeyli öğütücü olmasıyla dikkat çeker. Krups Essentiel EA810 Tam Otomatk : 6.950,00 TL

 • Breville Espresso Makinesi

Breville espresso makinesi BES 870 modeli filtre kahve ve capuccıno da yapmaktadır. Üründe ön demleme fonksiyonu, entegre kahve öğütücü, paslanmaz çelik malzemeler, çekirdek kanalı, sıcak su çıkışı, manuel mikro köpük su kıvamı, ayarlanabilir öğütme miktarı, 2 litre su haznesi gibi özellikler vardır.

 • Arçelik Espresso Makinesi

EM 60920 Arçelik kahve makinesi tam otomatik olup kullanıcılarına taze kahve çekirdeğinden fincana giden eşsiz bir lezzet sunar. Kahve çekirdeklerini önce öğütüp sonra demleyen makine ekstra süt köpürtücü, yüksek basınç gücü, tek tuş ile kullanılabilen LCD ekran, ergonomik görünüm, kendi kendini temizleme, fincan boyutu seçimi, çıkarılabilir su tankı, elektronik kontrol ara yüzü gibi özelliklere sahiptir.

 • Botega Espresso (Cup Me)

Botega Cup Me Espresso ve Cappuccino makinesi, yalnızca bir espresso makinesi olmasının yanı sıra, buhar ile ısıtma ve pişirme özelliğine de sahip. Bu da iyi bir cappuccino deneyimi yaşatabilir. Fiyatı ortalama 650 TL.

 • Wacaco NanoPresso Serisi

Yazının başlarında da belirttiğimiz üzere, taşınabilir espresso makineleri günümüzün modalarından biri. Kahve kapsülü bulduğunuz her yerde espresso pişirmenize olanak tanıyacak en iyi espresso makinelerinden biri ise Wacaco NanoPresso. Fiyatı ortalama 800 TL.

 • Nespresso F11 Latissima

Nespresso hem bir kahve makinesi üreticisi hem de kahve çekirdeği ve kahve kapsülü satıcısı. Bu özelliği ile kendi cihazlarının tamamı, satışa sunduğu kapsüller için tam uyumlu oluyor. Nespresso kahve kapsülleri ile elde edilmiş bir espresso size hitap ediyorsa, Nespresso F11 Latissima alarak evinizde espresso keyfi yaşayabilirsiniz. Fiyatı ise 1.650 TL dolaylarında.

Dikkatinizi Çekebilir: Kahve ve Espresso Arasındaki Farklar Nelerdir?