Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?

0
53
filtre kahve makinesi nasıl kullanılır

İster sert ve sade isterseniz de süt ve şekerle yumuşatabileceğiniz filtre kahve, bu lezzetin doruklarına çıkabileceğiniz bir tür olarak biliniyor. French press ile filtre kahvenizi demleyebileceğiniz gibi daha pratik olması açısından makine de kullanabilirsiniz. Bugün filtre kahve makinesi nasıl kullanılır dedik ve sizler için her adımı anlattık.

FİLTRE KAHVE NEDİR?

Filtre kahve makinesi nasıl kullanılır, özelliklerini anlatmadan önce biraz filtre kahvenin özelliklerinden bahsedelim. Kahve çekirdeklerini öğütülmüş şekilde 90 derece sıcaklıktaki sudan geçirilerek demlendiği kahve türü, filtre olarak adlandırılıyor. Arzunuza göre seçeceğiniz kahve çekirdeği, farklı yoğunluklarda size bambaşka lezzet kapıları açacaktır. Kısaca kahveyi demleyerek içtiğimiz bu yöntemde elde edilen lezzet espressoya göre daha yumuşak olur. Demlerken hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, filtre kahve kağıdı kullanmanız gerekir. Bu da acı tat almanızı engeller. Ayrıca kahvenin telvesi kağıtta birikir, siz kahve ve su ikilisinin demlenmesi ile ortaya çıkan kahvenin tadına varırsınız.

filtre kahve makinesi nasıl kullanılır

FİLTRE KAHVE DEMLEME YÖNTEMLERİ

French Press: Filtre kahve demlemek için kullanılan en yaygın ekipman french presstir. Farklı boyutlarda cam bir kap ve süzgeci bulunan bu alet içerisine istediğiniz ölçü kadar çektirdiğiniz filtre kahveyi koyuyorsunuz. Üzerine ölçünüzü demlemesi için yeterli olan suyu ekleyip bekliyorsunuz. Demleme süresi tamamlandığında süzgeci aşağı çekerek kupanıza kahve servisinizi yapabilirsiniz. Oldukça basit ve pratik bir filtre kahve demleme yöntemidir.

Chemex: Elle dökülen tarzda bir cam kahve makinesi hayal edin, işte onun adı chemex. Büyük cam bir kum saati formundaki bu makinede, orta kalınlıkta öğütülmüş kahveye ihtiyacınız var. Kullanacağınız filtre kağıdını önceden sıcak su ile ıslatın ve yerine yerleştirin. 4 katlı chemex filtre kağıdını doğru bir şekilde koyduktan sonra ekipmanınızın ve istediğiniz kahve ölçütüne göre hesaplamanızı yapıp işleme başlayın. Mesela 1 fincan yani 150 ml su karşılığında kullanmanız gereken kahve miktarı 10g’dır. Sonra kahveyi filtre kağıdının ortasına dökün ve hafifçe sallayın Suyunuzu yavaş yavaş kahvenizin üzerinden dökmeye başlayın. Önce kahveniz tamamen ıslansın sonra 20-30 saniye bekleyip tahta bir kaşıkla karıştırabilirsiniz. Aşamalı olarak suyun tamamını koyun ve en son filtre kağıdını çıkararak chemexin altında demlenmiş olan kahvenize kavuşun.

chemex nasıl kullanılır

Hario V60: Üçüncü nesil kahvecilerden en sık gördüğümüz demleme yöntemlerinden birisidir. Cam bir çaydanlığa benzetebileceğimiz V60, Japon Hario firmasının ortaya çıkardığı, Pour Over demleme yöntemi için kullanılan bir kahve demleme ekipmanı olarak biliniyor. V60’ta kullanılan demleme yönteminin adı ise Pour Over’dır. V60 ile demleme yaparken 90-96 santigrat derecede ısıtılmış su kullanırsanız kahveniz çok daha lezzetli olur. Suyu 3-45 saniye arasında ısıtmanız da yeterli olacaktır. Filtre kağıdının tadının kahveye geçmemesi için öncesinde de kağıdınızı hafifçe ıslatın. Sonrasında 2-4 dakika arasında suyunuzu hafifçe kahvenizin üzerinden dökün. İşlem tamamlandığında kahvenizi keyifle içebilirsiniz.

Sifon: Avrupa’da ortaya çıkan daha sonra Amerika ve Japonya’ya kadar uzanan sifon; Vacuum Pot ya da Fransız Balonu olarak adlandırılıyor. Sifon (Syphon) ile kahve demlemek için önce hazneyi kaynar su ile doldurun. Sonra üst kısma filtreyi takıp öğüttünüz kahveyi koyun. En alt kısımdaki ısıtıcı ya da ateşi açarak kahvenin demlenme sürecini başlatın.

filtre kahve sifon nasıl kullanılır

Aeropress: Henüz 2005 senesinde icat edilen aeropress kahve çekirdeklerini itme kuvveti ile demleyen bir yöntem. Demliğe benzeyen bu alette ime kuvveti ile posa filtreden geçip sıvıdan ayrılır. Bunun için bu yöntemde filtreler disk şeklindeki kağıt filtreler olur. Aeropress’te iki silindir, bir filtre alanı ve bir filtre kap bulunur. Hava geçirmez ve elektriğe ihtiyaç duymadan da kullanılabilir.

FİLTRE KAHVE MAKİNESİ ÖZELLİKLERİ

Yukarıda bahsettiğimiz uzun kahve demleme yöntemleri filtre kahvenizi daha lezzetli yapsa da bazı dezavantajları mevcut. Eğer pratik bir şekilde kahvenizi demlemek sizin için daha önemliyse, zamandan tasarruf etmek istiyorsanız filtre kahve makinesi kullanmalısınız. Farklı boyutlarda alacağınız makineler ile kalabalık ortamlarda da daha kolay servis yapabilirsiniz. Günümüzde birçok büyük beyaz eşya ve küçük ev aletleri markasının filtre kahve makinesi seçenekleri mevcut. Bütçenize ve aradığınız özelliklere göre bunlardan kolaylıkla bir seçim yapabilirsiniz. Gelelim filtre kahve makinelerinin nasıl kullanılacağına.

FİLTRE KAHVE MAKİNESİ NASIL KULLANILIR?

Filtre kahve makineleri su haznesi, filtre kağıdını ve kahve çekirdeğini koyduğunuz yer ve demlenen kahvenin döküldüğü demlikten oluşuyor. Önce sepet kısmına filtre kahve kağıdınızı yerleştirin. Doğal kağıt kullanmanız kahvenin lezzeti açısından çok daha iyi olur. Sonra makine için öğütülmüş olan kahvenizden demleme ölçütünüze göre olan miktarı kağıdın üzerine koyun. Genellikle bu makinelerde bir bardak kahve 200 ml kabul edilir. Bunun için istenen kahve miktarı da 12 gram yani 6 çay kaşığına/2 yemek kaşığına denk gelir. Bu arada ihtiyacınız kadar olan su miktarını da hazneye boşaltın. Son olarak düğmesine basın ve kısa sürede demlenecek kahvenizi bekleyin.