Kahveli Bira Nedir?

0
55
kahveli bira nedir

Kahve ve bira Amerika’da en sevilen ve en çok tüketilen içeceklerdir. Bu iki içeceği aynı bardakta buluşturma fikri ise ikisini de ayrı ayrı sevenler için oldukça cazip bir teklif. Dünyanın her yerinde özellikle de Amerika’da kahveli veya kahve aromalı bira birçok kişi tarafından sevilerek tüketilmekte. Peki, nedir bu kahveli bira ve nasıl oluşturulur?

Kahve Aromalı Bira Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Kahveli bira, (en basit tabiriyle) çeşitli yöntemler kullanarak kahve ve biranın bir araya getirilmesi sonucu oluşan içecektir. Bunu hazırlamanın birkaç farklı yöntemi vardır.

  • Bunlardan birisi, fermantasyon işlemi sırasında tahılın içine kuru kahve telvesi eklenmesidir.
  • Bir diğer yöntem ise, fermantasyon sonrası demlenmiş olan biraya küçük bir fincan soğuk demlenmiş kahve eklemektir.
  • En çok tercih edilen yöntemlerden bir diğeri ise, soğuk birayla demlenmiş kahve yapmaktır.

Kahve ve Bira Neden Yakışır?

Her şeyden önce kahve ve bira ayrı ayrı da oldukça lezzetli içeceklerdir ve ikisi de aroma odaklıdır. Kahve ve biranın kokularının harmonisi zaten başlı başına ‘keyif’ kelimesinin hakkını verebilecek niteliktedir. İkisi de çikolatadan narenciye, cevizden meyveye kadar birçok farklı lezzeti içerisinde bulundurabilecek yapıdadır. Bu farklı tatlar sebebiyle, bira zanaatkârlarının farklı lezzet kombinasyonlarını denemek için oldukça geniş bir yelpazeleri vardır.

Kahveli Bira Kafein İçerir mi?

Evet, kahveli bira kafein içermektedir, fakat oldukça cüzi bir miktarda. Bira üreticileri kahve birası hazırlarken bira miktarını kahve miktarına oranla çok daha yüksek tutarlar çünkü günün sonunda satacakları ürünü ‘bira’ olarak etiketleyeceklerdir. Klasik oran, 31 galonluk bir fıçı biraya yarım kilo kahve çekirdeklerinden elde edilen soğuk demleme kahvenin eklenmesi şeklindedir. Zaten biranın içindeki kahvenin amacı, bir alt nota olarak kahve aromasını ‘biraya’ empoze etmektir. Genel olarak, bir bardak kahve birası, yaklaşık bir-iki yudum demlenmiş kahveye eşdeğer oranda kafein içermektedir.

Denemek İsteyenler İçin Birkaç Kahveli Bira Tavsiyesi

Eğer siz de hem bir kahve tutkunu, hem de bir bira severseniz, muhtemelen yazının sonunda kahveli birayı denemek istediğinize karar vereceksiniz. Merak etmeyin kahveli biraya ulaşabileceğiniz birçok farklı yer bulunmakta. Lokal birahaneler, publar, büyük zincir marketler veya direk kahveli birayı yapıp satmak için açılmış küçük işletmelerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Bizler de sizler için birkaç bira markasını ve ürettikleri kahve biralarının isimlerini şu şekilde listeledik:

  • Firestone Walker imzalı Mocha Merlin
  • Cigar City tarafından tasarlanan Cubano-Style Espresso
  • Rogue Ale tarafından hazırlanmış Cold Brew IPA
  • Snowbank Brewing tarafından üretilen Cranknbrew