Latte Art: Free Pour, Etching, Rainbow

0
59
latte art

Kahvenin dünyada yayınlaşması ve her coğrafyada farklı varyasyonlarının oluşması şu anda bildiğimiz ve tükettiğimiz kahve çeşitlerini oluşturmuştur. Bu çeşitlerden dünya üzerinde en çok sevilen ve tüketilenlerden birisi de lattedir. Lattenin keyifli içimi kadar güzel sunumları da bu yaygınlaşmanın sebebidir. Öyle ki bu sunum zamanla bir sanat olarak anılmaya başlanmıştır. Peki, latte art (kahve sanatı ) tam olarak nedir?

latte art nasıl yapılır

Latte art, kremalaşmış süt köpüğünden yararlanarak espressonun üzerinde estetik şekiller ve görseller oluşturma sanatıdır. Yani latte art yapabilmek için kahve bazı olarak espresso ve aradaki yoğunluk farkından yararlanmak için de kremalaşmış süt gerekmektedir. Süt kreması ve kahvenin arasındaki yoğunluk farkı sayesinde krema üstte kalır ve çizim yapabilmeyi sağlar. Böylece içmeye kıyamadığımız o görseller oluşur.

Buradan: Osmanlı Kuşatması Zamanı Viyana’nın Kahve ile Tanışma Hikayesini Okuyabilirsiniz.

Latte Art Nasıl Yapılır?

Kahve severlerin zevklerine uygun kahveleri hazırlayan baristalar bu sanatı yaparken birçok farklı malzemeden yararlanmaktadır. French press, moka pot ve chemex bunlardan yalnızca birkaçı. Latte art, farklı malzemelerle yapılabildiği gibi farklı stillerde de hazırlanabilir. Bunlardan birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz:

latte art stilleri

1.Serbest Dökme (Free Pour) Tarzı

Serbest dökme stili, buhar çubuğu ile ısıtılmış ve krema kıvamı verilmiş köpüklü sütün, fincan içindeki espressoya bir süt sürahisi yardımıyla dökülmesiyle oluşturulur ve çeşitli figürler elde etmemizi sağlar. Biraz yetenek, sabır ve pratik gerektiren bu stilde en çok bilinen şekiller yaprak ve kalptir.

latte art nedir

2.İşleme (Etching) Tarzı

Serbest dökme stiline oranla daha kolay bir yöntem olan işleme tarzı, Latte Pen adı verilen metal bir çubuk yardımıyla hazırlanır. Bu stilde karamel ve çikolata gibi ek malzemeler kullanılarak görseller tamamlanır. Baristanın hayal gücünü ve el becerisini konuşturduğu bu yöntemde oldukça farklı figürler ortaya çıkabilir.

 

3.Gökkuşağı (Rainbow) Tarzı

Klasik kahve rengi algısını yıkıp onu bambaşka yönlere çeken bir stil gökkuşağı yöntemi. Kahveden alınan keyfin yanına rengarenk görüntüsüyle eşsiz bir tabloyu anımsatan sunumlar eklenince gözlere de hitap eden benzersiz kahve deneyimi sizleri bekliyor. Gökkuşağı tarzında, önceden hazırlanmış süt köpüğüne istenen renk veya renklerde gıda boyası eklenir ve ve renkli köpükler kahvenin üzerine dökülerek şekil verilir.

 

Latte Art Nasıl Yaygınlaştı?

Kahvenin bir görsel sanata dönüşmesinin temelleri İtalya’ya dayanır fakat kahve sanatının ana akıma dönüşmesi Amerika kökenlidir. 1980’lerde kahve, figürlerle süslenerek servis edilmeye başlanmış ve başta Amerika ardından da bütün dünya da yaygınlaşmaya başlamıştır. 2000’lere gelindiğinde latte art başta Avustralya ve İskandinav ülkeleri olmak üzere iyice popülerleşmeye ve bir sanat halini almaya başlamıştır.

Kahve Sanatı ile ilgileniyorsanız Udemy’de bir kursa rastladım değerlendirebilirsiniz: Kahve Coffee Latte Art 101