Kahve Dükkanı – Görülmeye Değer 5 Mekan

0
71
kahve dükkanı

Kahve, bir kültür ve sosyalleşme aracı. Ayrıca uyanışı, enerjiyi ve kaliteyi de temsil eden kahve, ilk defa 6. yüzyılda keşfedilen bir fenomen. Dünyada bin yıllardır yetişen, ancak tadına varalı henüz 1500 yıl olan bu özel içecek, günün her anı tüketilebilen bir keyif aracı. Peki, bu denli özel olan kahveyi farklı kılan ne? Elbette biraz önce saydığımız özellikleri taşıması ve bunun da ötesinde, diğer hiçbir içeceğe benzememesi. Dünyadaki görülmeye değer 5 kahve dükkanı,  bir kahve ağacında yetişmesinden tutun, kavrulup, öğütülüp boğazımızdan geçene kadar olan süreçte bir kahveye en fazla ne olabileceğini öğrenmek isterseniz, hadi buyurun!

 

Görülmeye Değer 5 Kahve Dükkanı

Dünyada sayısız kahve dükkânı bulunuyor. Brezilya, Vietnam, Kolombiya, Costa Rica, Meksika, Hindistan, Endonezya, Yemen ve dahası… Bu ülkeler ise sayısız kahve mekânına ve insanlığa kahveyi ikram eden yerler. Tüm dünyanın kahve yükünü çeken üretici ülkeler, birbirinden farklı kahvelerini bambaşka lokasyonlara gönderdiğinde ise geriye tek bir şey kalıyor. Güzel mekanlarda bu nefis içeceği insanlara sunmak. İşte listemiz:

  • Petra Roasting Co.
  • Society Cafe
  • The Extraction
  • Cafe Del Barista
  • Bluebirds

“Dünyadaki En İlginç Kahve Mekanları” yazısını da buraya sizin için bırakıyorum.

 

Petra Roasting Co.

kahve dükkanı

 

İstanbul’da kurulan ve ilk şubesini Gayrettepe’de hayata geçiren Petra Roasting Co. Hayal bile edemeyeceği bir başarıya kavuştu. Türkiye’de ve dünyada eşsiz kahve mekânları arasında yer alan bu özel dükkân, başarısının ardında kahve ile deneysel başarılara ve adeta kahveyi bir laboratuvarda işlercesine hayalci ürünlere dönüştürmesi ile ünlü. Bugün İstanbul’un en ünlü alışveriş merkezlerinde dahi şubeleri bulunan Petra Roasting Co. Elde kavrulan kahve çekirdekleri, otantik ve başkalaştırılmış dekorasyonu, Türk ikramlarının çeşitliliği ile dünyadaki en iyi kahve dükkanları arasında görülmeye değer bir mekân.

Kahve Dükkanı Society Cafe

Society Cafe – En İyi 5 Kahve Dükkanı

Türkiye’de bu adı bir kafeye verecek olsaydınız, muhtemelen kaliteden çok mekâna gelecek karakterleri belirlemiş olurdunuz. Ancak, Society Cafe, İngiltere’de ve dünyadaki en iyi kahve dükkanları arasında yer alıyor. Sebebi ise oldukça basit. Oxford’da ki bu mekânda, şehrin tam da merkezinde tadabileceğiniz en muhteşem kahveler servis ediliyor. Tedarik konusunda kararlı bir tutum sergileyen Society Cafe, kurulduğu günden bu yana dünyanın en iyi kahve çiftçileri ve üreticileri ile kontakt halinde. Bu da kalitesiz bir kahve çekirdeği ile asla ve asla çalışmama prensipleri doğrultusunda uzun ömürlü bir garanti oluşmasına sebep oluyor. Mükemmeliyet garantili kahve ihtiyacınız varsa, Society Cafe bu listede olmazsa olmazlar arasında bulunuyor.

 

The Extraction

Kesinlikle lüks, modern ve süslü olmayan bir mekânda, dünyadaki en iyi kahve dükkanı konsepti arayabilir miydiniz? Bize kalırsa, kahveyi sunan mekândan çok, kahvenin nasıl pişirildiği önemli. Bunun oldukça farkında olan The Extraction, dış mekânda ilgiyi, iç mekânda ise neredeyse eşyasızlığı baz alan bir dekorasyona sahip. Amaç ise son derece açık. Mekâna değil, kahveye davet. Herkes iyi kahveyi hak eder mottosu ile kahve servis eden The Extraction, dünyanın en büyük kahve üreticilerinden biri olan Vietnam’dan, ülkenin en iyi kahve çekirdeklerini temin ediyor. Alınan çekirdekler ile benzersiz, damıtılarak demlenmiş kahveler içmek istiyorsanız, Tayland’ın farklı şehirlerinde bu mekândan birkaç adet bulabilirsiniz.

 

Cafe Del Barista – En İyi 5 Kahve Dükkanı

Dünyadaki en iyi kahve mekânları, dünyadaki en iyi baristalara sahip olan mekânlardır. Bu anlamda rakipsiz bir mekân arıyorsanız, işte size Cafe Del Barista. Bu şık ve dünyanın her yerinden gelen baristalara sahip olan mekân, adı ile bile büyük beklentiler oluşturuyor. Ancak, korkmayın! Zira başarı ve merak uyandıran hisler, mekânın sadece adında gizli değil. San Jose kentinde bulunan Cafe Del Barista, Orta Amerika ve dünya için çok özel bir kahve dükkânı. Ülkede üretilen en iyi, en kaliteli ve en yüksek aromalı çekirdekleri alan ve burada işleyip müşterilerine tattıran Cafe Del Barista, bize göre bu listede muhakkak yer almalıydı.

 

Bluebirds

Adı mavi kuşlar ve kendisi oldukça sadece bir mekân olsa da elbette dünyadaki en iyi kahve mekânları ile kafa kafaya listede yer almak, bir Vietnam mekânına yakışırdı. Dinlendirici ortamı, daracık sokaklara sıkışmış evler ve şehrin tam da ortasında Bluebirds. 3 farklı semt ve 3 farklı mekânı ile aynı konsepti yakalamaları bile takdire şayan. Bir yandan kitap okurken, bir yandan özenle demlenmiş Vietnam kahvesi içmek isteyenler adına, mola vermek için daha iyi bir opsiyon olamazdı.

Daha geniş listeye ulaşmak isterseniz buraya buyrun: Dünyadaki en iyi 25 kahve dükkanı