Yunanistan’ın Damak Çatlatan Lezzetli Yemek ve Tatlıları

0
86

Yunan mutfağının aslı Akdeniz esintilerini taşısa da hem Doğu hem de Batı kültürlerinden büyük ölçüde etkilenmiştir. Farklı kültürlerden etkilenen Yunanistan’ın önemli yemekleri her damak zevkine hitap edecek kadar çok çeşitliliğe de sahip. Türk mutfağı ile pek çok ortak noktası bulunan Yunanistan yemek kültürü, ülkeye giden turistlerden de tam not almayı başarmakta.

Yunanistan’ın Mutfak Kültürü

Yunan mutfağının temel felsefesi basit malzeme kullanımına dayanmakta. Ülke topraklarında yetişen taze sebzeler, kırsal bölgelere ait aromalı bitkiler, eşsiz sızma zeytin yağı, uzun sahil şeridi sayesinde zengin balık çeşitliliği Yunan mutfağının temellerini oluşturmakta. Gelenekselleşmiş ana yemek listesi dışında, Yunan mutfağın en önemli  parçaları arasında mezeleri, tatlıları ve uzo gibi içkileri yer almakta. Tüm bunların yanı sıra sayısız sebze yemeğine sahip olması ile vejetaryen beslenmeye  çok uygun mutfaklardan biri olma özelliği ile de dikkat çekmekte. Haydi hep birlikte eşsiz lezzetlerden bazılarına göz atalım!

  1. Gemista

Geleneksel Yunan yemeklerinden biri olan gemista; Türkiye’de de çokça bilinmekte. Biber veya domates kullanılarak fırında veya tencerede yapılan Yunan dolmasının harcında; pirinç dışında kıyma, balık veya çeşitli sebzeler de kullanılmakta. Genellikle yaz aylarında tüketilen bu lezzet, üstüne zeytinyağı ve kekik serpiştirilmiş bir dilim peynir ile birlikte sofralarda yerini almakta.

  1. Gyros

Gyros, Yunan mutfağının en ünlü sokak yemeği olarak bilinmekte. Türk mutfağındaki dönere benzeyen bu lezzet büyük bir şişin üzerinde dönerek ve yavaşça pişirilen domuz veya tavuk etinden yapılmakta. İnce ince kesilen etler ekmek ya da hafif kızartılmış pide arası, patates, soğan ve tercihen soslarla ve istek üzerine mezelerle servis edilmekte.

  1. Pastiçio

Pastiçio, Yunan mutfağının geleneksel yemeklerinden  biridir. Bu lezzetli yemek aslında bir fırında makarna tarifi. Makarna, kıyma ve beşamel sos ile hazırlanan bu yemek, Yunanların sofralarından eksik olmamakta.

  1. Horiatiki

Horiatiki, meşhur bir Yunan salatası olarak dikkat çekmekte. Ülkenin verimli topraklarında yetişen taze sebzelerle hazırlanan bu salatada domates, salatalık, soğan, zeytin, yeşil biber, zeytinyağı, kekik, tuz ve karabiber kullanılmakta. Bu malzemeler karıştırıldıktan sonra üstüne bir dilim feta peyniri eklenerek salata servise hazır hale getirilmekte. Rengarenk sebzelerin eşsiz baharatlar ile eşsiz uyumunu yansıtan bu salata özellikle yaz aylarında turistlerin bir numarası olmakta.

  1. Pabucaki 

Yunan evlerinden eksik olmayan ve “anne” yemeği olarak bilinen Pabucaki, lezzeti ile tadan herkesten tam not almayı başarmakta. Ana malzemesi patlıcan olan bu lezzetli yemek İzmir’de de sık sık yapılmakta ve karnıyarığın bir benzeri olması ile bilinmekte. İkiye bölündükten sonra fırında biraz pişirilen patlıcanın üzerinin sotelenmiş kıyma ve beşamel sosuyla kaplanması ve ardından tekrar fırına verilerek pişirilmesi ile hazırlanmakta. Bu lezzetli tarif Yunanistan’da feta peyniri eşliğinde servis edilmekte.

  1. Deniz Ürünleri

Yunanistan’ın meşhur uzun sahil şeridi herkesin malumu. Durum böyle olunca geleneksel Yunan mutfağında deniz ürünlerine yer verilmemesi de mümkün olmamakta. Ahtapot, kalamar, çipura, levrek ve sardunya en çok tüketilen deniz mahsulleri arasında yer almakta.

  1. Amigdalota

Yunanistan mutfağının en önemli lezzetleri arasında kurabiyeler de yer almakta. Bunlardan biri olan amigdalota, bir fincan Yunan kahvesiyle mükemmel bir uyum sağlamakta. Glutensiz ve bademli bir kurabiye çeşidi olan amigdalota, ülkenin farklı bölgelerine göre değişiklik gösterebilmekte. Bunun yanı sıra ülke genelinde en çok yapılan ve tüm Yunan evlerinde yapılan kurabiyelerden biri olması ile öne çıkmakta. Hemen hemen her Yunana çocukluk anılarını hatırlatan bu kurabiyenin lezzeti dilden dile dolaşmakta.