Kahve Çeşitleri: Tadı ve Lezzetiyle Farklı Dünyalar

0
56
kahve çeşitleri

Kahve, dünya genelinde milyonlarca insanın sevdiği ve tüketmeyi tercih ettiği bir içecek. Kahve tutkunları için kahvenin tadı, aroması ve kalitesi oldukça önemlidir. Ancak kahve dünyası oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir ve farklı çeşitler, farklı tatlar ve lezzetler sunar. Bu makalede, kahve çeşitleri ve onların farklılıkları incelenecek ve kahve severler için faydalı bir rehber olacak.

Kahve Nedir?

Kahve, kavrulmuş kahve çekirdeklerinden yapılan ve sıcak suyla demlenerek tüketilen bir içecek. Kahve, %98 oranında su içerir ve diğer bileşenleri kafein, antioksidanlar, mineraller ve yağlardır.

Türk Kahvesi

Ülkemizin baş tacı Türk Kahvesinin enfes tadını bilmeyen yoktur. Türklerin keyifle ve bazen de kahve falı baktırmak için içtiği bu kahve çok popüler bir kahvedir. Kahveyi içtikten sonra kapatılan falın bakılması da inanca göre yeni umutlara ve gelecekten haber verileceğine inanıldığı için daha bir keyif ile içildiğini söyleyebiliriz. İnce ince çekilip kavrulmuştur Türk kahvesinin çekirdekleri. İçimi sert bir kahve olmasıyla bilinir.

Türk Kahvesi ile ilgili daha fazla bilgi için bu yazılara da göz atabilirsiniz: Türk Kahvesi Kültürünün Sosyolojisi, Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?.

Doppio Kahvesi

Americano’ya benzeyen bu kahve türü, 2 shot espresso ile hazırlanıyor ve sunuluyor. Diğer kahvelere oranla sert bir kahvedir.

doppio kahve

Cappuccino

Sütlü bir kahve olmasıyla bilinir. Çok fazla tüketildiği söylenebilir. Espresso ile yapılan bir kahvedir. Hemen soğumaması açısından porselen fincanlarda, süslemeler yapılarak sunulur. Cappuccino, İtalyan ürünüdür. Bol köpüğü ve içinde isteğe göre çikolatasıyla cezbedici bir kahvedir.

Luwak Kahvesi

Karışımlar ile sunumları yapılan bu kahveler kedi dışkısından üretiliyor ve Asya’ya özgü olduğu söyleniyor. Dünyada pahalı kahve çeşitleri sıralamasında Kopi Luwak ilk 3 te yer alıyor.

Americano

Americano, İtalyan üretimli bir kahvedir. Bu kahve yapılırken, espresso içine biraz su eklenir. Seyreltilen kahve olarak da adlandırabiliriz. Sertlik derecesini Americano’nun içinde konan kahvenin ve suyun oranı değiştirir. Filtre kahveye yakın bir kahve çeşididir. Kahve çeşitleri arasında çok sık tercih edilen kahvelerden biridir.

Espresso

Espresso, ince öğütülen kahve çekirdeklerinden oluşmuş bir kahvedir. Hemen hemen her tür kahvenin içinde görmek mümkündür. Özel olarak ayarlanan makinelerdeki basınç ve su sıcaklığı önem arz eder. Kafein oranı çok fazladır. Genellikle sütlü kahve çeşitleri içinde espresso kullanıldığını sıklıkla görebiliriz.

Flat White

Espresso’nun sütlü haline Flat White denilir. Yani, Espresso kahve çeşitleri içinde yer alır. Yeni Zellanda ile Avusturya’ da çok sık tüketildiği bilinmekte olan bu kahve türü espressonun içine koyulan sütün tamamen homojen olana kadar kadar işlenmesiyle oluşur.

flat white

Latte

İçimi oldukça hafif ve üzerinde bolca süt köpüğü bulunan bu muhteşem içecek vanilya, karamel veya fındıklı aroma tercihleri ile tatlandırılır. Latte sert bir kahve değildir. Oldukça yumuşak içimli bir kıvama sahiptir. Espresso kahve çeşitlerinden biridir. Dünyada hazır kahveler içinde en çok tüketilen kahveler arasında görmemiz mümkündür.

Frappé

Frappe, soğuk kahve çeşitleri içinde en çok sevilen kahvelerden biridir. Büyük ve şık bardaklarda servis edilir ve bolca süsleme kullanılır. Yapısında bol bol süt bulunan Frappe’nin içimi de bir o kadar kıvamlı, yoğun ve yumuşaktır. Yaz aylarının vazgeçilmez içeceği olmuştur.

Macchiato

Macchiato, Espresso kahve çeşitlerinden biridir. Espresso kahvenin üzerine bazen süt köpüğü dökülmüş bazen ise kakao serpilmiş hali ile bilinir. Aroma verici ( fındık, karamel, çikolata) kullanımı yaygındır. Yoğundur ve içimi yumuşaktır. Aslında macchiato tarifi, baristaların yeteneğine ve tarifine göre de değişiklik gösterebilen bir içecek türüdür.

Cold Brew

Cold brew, soğuk su kullanılarak demlenen bir kahve çeşididir. Uzun bir demleme süresi gerektirdiği için daha yüksek kafein oranına sahiptir. Tat olarak daha yumuşak bir tada sahiptir ve genellikle yaz aylarında tercih edilir.

Mocha

Mocha, içeriğinde çikolata bulunması sebebi ile sıcak çikolataya da benzetilen bir kahvedir. Cappuccino ile yakından benzerlik de gösterebilir. White chocolate mocha, hafif bir kahvedir ve içimi de oldukça yumuşaktır. Çikolata seven herkesin çok beğeneceği aşikardır.

Flat White

Flat white, Avustralya ve Yeni Zelanda kökenli bir kahve çeşididir. Espresso ve sütün karıştırılmasıyla hazırlanır ve üzerinde süt köpüğü bulunmaz. Daha yoğun bir tada sahiptir ve espresso sevenler için ideal bir seçenektir.

Sütlü Kahve

Sütlü kahve, sütün kahve ile karıştırılmasıyla hazırlanan bir kahve çeşididir. İsteğe göre sütün yerine krema da kullanılabilir. Tat olarak daha hafif bir tada sahiptir.

Irish Coffee

Irish coffee, kahve, şeker, viski ve kremanın karıştırılmasıyla hazırlanan bir içecektir. Daha tatlı bir tada sahip olmasının yanı sıra, ısınmak isteyenler için ideal bir seçenektir.

Kahve Likörü

Kahve likörü, kahve çekirdekleri ve alkolden yapılan bir içecektir. Genellikle tatlı bir tada sahiptir ve yemek sonrasında tatlı niyetine tercih edilebilir.

Filtre Kahve

Filtre kahveler, diğer kahvelerin aksine pişirilmez. Sıcak su ile kahve parçalarının birleşimi ile demlenerek özel olarak pişirilir. Çeşitleri bulunmaktadır. Filtre kahve sert bir kahvedir. Süt ile isteğe göre sertliği kırılabilir. Filtre kahve çeşitleri gün içinde çok aktif kişilerin ve yoğun çalışma temposundaki kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir kahvedir. Zayıflatıcı etkisinin çok olduğu bilinir. Soğuk ya da sıcak olarak arzuya göre tüketilebilir. Filtre Kahve Makinesi ve ya moka pot ile yapılabilir.

Caffe Misto

Cafe Misto, hafif bir kahve türüdür. Karışım olarak hazırlanan bu kahvede filtre kahve ve süt bulunmaktadır. Aktif bir güne başlamak için harika bir tercih olabilir. İsteğe göre içine karamel, fındık gibi aromalar katılabilir. Kahve çeşitleri arasında sabahları en çok tüketilen kahvedir.

 

Kahve Çekirdeklerinin Çeşitleri Nelerdir?

Aslında bakıldığında çok fazla yüzlerce belki de daha fazla kahve çekirdeki olduğunu düşünebiliriz. Özenle seçilen bu kahve çekirdeklerinin çeşitleri nelerdir? Aslında bu kahve çekirdeklerinin 4 temel atası vardır. Arabica, Excelsa, Liberica ve Robusta olarak adlandırılmışlardır.

kahve çekirdeği

Arabica

Arabica kahve çekirdekleri dünyada üretimi en çok yapılan kahve çekirdeği türüdür. Endonezya bu kahve çekirdeklerinin büyük bir üreticisidir. Latin Amerika’da, Orta Doğu Afrika’da ve Hindistan’da üretiminin yaygın olduğu bilinmektedir.

Excelsa

Güneydoğu ve Asya’da yetiştiği bilinen Excelsa kahve çekirdekleri çok yoğundur. Bu nedenle diğer kahve türlerinin tadını ve kokusunu ayrıca hazzını güçlendirmek amacı ile kullanılmaktadır.

Liberica

Liberica kahve çekirdeği, çok az duyulur ya da bilinir. Filipinler’de yetiştirilmektedir. Liberica kahve çekirdeği günümüzde çok fazla bilinmediği için en az tüketilendir ve tercih edilmez. Üretiminin düşük olması da talebinin az olmasından kaynaklanmaktadır.

Robusta

Çok kolay ulaşılabilir bir kahve çekirdeği olmasından dolayı dünyada en fazla tüketilen kahve çekirdeği türlerindendir. Arabica’dan sonra en çok kullanılan tür Robusta’dır. Vietnam ve Brezilya bu kahve çekirdeği üretiminde ön sırada bayrağı taşımaktadır. Çok güçlü bir kahve çeşididir. Ayrıca fiyatlarının da oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz bu da talebi arttıran bir sebeptir.

kalp şeklinde kahve çekirdekleri

Bazı Dünya Markalarının Kahve Çeşitleri

Starbucks Kahve Çeşitleri

Starbucks, kahve furyasında çok sık tercih edilen bir mekan olmakla birlikte çeşit çeşit kendine has aromalar ve şekillerde hazırlanmış kahveler sunmaktadır. Starbucks kahveleri isteğe göre çekirdek seçimi, aroma seçimi, kavrulma derecesi ve kafeinli-kafeinsiz olarak müşteriye kahvelerni sunmaktadır. Paket kahvelerini bu şekilde sunarken. Özel baristaların hazırladığı kahveleri ise, filtresiz, cold, hot, şuruplu-şurupsuz, aroma seçimleriyle sunuyor.

Jacobs Kahve Çeşitleri

Jacobs Monarch, müşterilerine kahvelerini paket halinde sunarken özenli ve kaliteli çekirdekler seçmeye dikkat ediyor. Jacobs, filtre kahveleri gold instant kahveleri, Espresso Beans kahve, Cafe creme intensiv, cappuccino, soğuk kahve, hazır ve espresso çeşitleri ile hizmet sunmaktadır.

Tchibo Kahve Çeşitleri

Tchibo kahvelerinin taze kavrulmuş kokusuna ve mis gibi tadına karşı koymak imkansız görünüyor. Tchibo, Cafissimo kapsülleri adını verdiği kahvelerini bir çok şekilde satışa sunuyor. Ayrıca espresso, granül kahveler, filtre kahve ve Türk kahvesi seçenekleri de mevcuttur. Sütlüsü, sütsüzü, değişik tat ve aromalarda her türlü Tchibo kahvesine sitesinden kolayca ulaşıp, sipariş vermeniz mümkündür.

Kahve ve Sağlık

Kahve, içeriğindeki kafein ve antioksidanlar sayesinde birçok sağlık faydası da sağlar. Örneğin, düzenli kahve tüketimi Parkinson hastalığı, tip 2 diyabet ve karaciğer hastalığı riskini azaltabilir. Ayrıca, kahve tüketiminin kalp sağlığına da faydası olduğu düşünülmektedir.

Ancak, aşırı kahve tüketiminin de zararlı etkileri olabilir. Özellikle uyku bozukluğuna ve huzursuzluğa neden olabilir. Ayrıca, yüksek miktarda kafein tüketimi de kalp çarpıntısı, mide rahatsızlıkları ve baş ağrısı gibi yan etkilere neden olabilir.

Kahve Hazırlama Teknikleri

Kahve hazırlama teknikleri, farklı kahve çeşitlerinin farklı yöntemlerle hazırlanmasını sağlar. Bu teknikler arasında French Press, Aeropress, V60 ve Chemex gibi farklı filtreleme yöntemleri, espresso makinesi ile hazırlama ve cezve ile Türk kahvesi yapımı yer alır.

Sıkça Sorulan Sorular

  1. Kahve çeşitleri arasında en popüler olanları hangileridir?

En popüler kahve çeşitleri arasında espresso, americano, latte, cappuccino ve Türk kahvesi yer alır.

  1. Kahve tüketiminin zararları nelerdir?

Aşırı kahve tüketimi, uyku bozukluğuna, huzursuzluğa, kalp çarpıntısına, mide rahatsızlıklarına ve baş ağrısına neden olabilir.

  1. Kahve hangi ülkelerde en çok tüketilir?

Kahve, Brezilya, Kolombiya, Vietnam ve Endonezya gibi ülkelerde en çok üretilir ve tüketilir.

  1. Kahve nasıl saklanmalıdır?

Kahve, oksijen, nem, sıcaklık ve ışık gibi faktörlere karşı korunmalıdır. Bu nedenle, kahve açıldıktan sonra hava almayan bir kapta saklanmalıdır.

  1. Kahve tüketimi hangi yaş grubunda daha yaygındır?

Kahve tüketimi, genellikle 18-64 yaş aralığındaki yetişkinler arasında daha yaygındır.